Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Solferino - místo mnoha bitev, kde tekla i česká krev
původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.

U italského města Solferino bylo vybojováno mnoho bitev, v některých z nich byla prolita i česká krev. O bitvách na tomto místě a o solferinské kapli vám poví víc historický článek z roku 1904.


Kaple u Solferina.

Jižně od čarovného jezera Gardského rozkládá se na úrodné rovině lombardské cípek země, opravdové bojiště evropské, snad nejčastěji a nejhustěji na světě krví zavlažované ... Římané, Atilla, Francouzové, Rakušané a Italové — kolik obrovských armád složilo zde své kosti?

Zde stojí i pověstná věž staré horské pevnosti, Solferina, »Spia ď Italia«, »Hlídka italská« zvaná, u níž rozhodnuto dne 24. června r. 1859 o osudu Italie — v krvavém boji poražena tu armáda rakouská od spojených vojsk francouzských a piemontských.

Následkem toho byli Rakušané nuceni ustoupiti za hranice a 11. července císař František Josef v předběžném míru ve Villafrance postoupil Lombardii Napoleonu III. — respektive jejímu spojenci, králi Viktoru Emanueli piemontskému, a tím položen základ ku sjednocení celé Italie.

Kaple, vystavěná na bojišti, jejíž stěny vykládány jsou lebkami padlých vojínů, dnes klidně v řadách zde práchnivícími — téměř 4000 lebek! — mluví zde strašným mementem ku každému cítícímu srdci a přemýšlející hlavě lidské - a v daleku v Čechách doznívá dnes již polozapomenutá píseň — hymna »Osmnácté chasy« . . .

»Tam u Solferina
bylo tam krve moc,
krve po kolena.
Krve po kolena
na fůry masa! . . .«

Kolik jich zde leží mezi těmi lebkami — českých! . . .původ historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. února 2018Debata k článku 'Solferino - místo mnoha bitev, kde tekla i česká krev'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2018 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.