Jediná účinná obrana proti lžím je kritické myšlení (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Jak se stále častěji ozývá, žijeme v době postfaktické. Co tento výraz znamená? Jde o jev, kdy lidem příliš nezáleží na pravdivosti informací, které se dozvídají, stále více však preferují, aby poselství článku či videa souznělo s jejich přesvědčením. Vlastně se tak stalo, že se lidé začali jenom neustále utvrzovat ve své vlastní pravdě, ztratili schopnost naslouchat i jiným názorům a konstruktivně diskutovat.
Díky tomu jsme u nás zaznamenali obrovský nárůst popularity takzvaných dezinformačních webů, které často šíří hoaxy a celkově obecně zcela lživé zprávy. Bohužel stále více čtenářů podléhá dojmu, že se jedná o alternativní pravdu, kterou se tradiční média snaží zamlčet. Z naší společnosti se zkrátka vytratilo kritické myšlení.

Proč se tento jev děje?

Důvody jsou celkem zřejmé. Dnes společnost trpí přeinformovaností. Lidé se nevyznají v desítkách naprosto odlišných zpráv, nemají sílu ani schopnosti si o problémech hledat více. Proto uvěří první zprávě, kterou si přečtou. Časem si najdou své oblíbené médium, jež určitým způsobem prezentuje jejich názory. Málokdo totiž touží po tom, aby mu bylo oponováno a jeho názory systematicky vyvraceny.

Je pohodlnější věřit jednoduché lži než poněkud komplikované a často nepříjemné pravdě. Právě proto se internetové servery přestaly obávat psaní bez řádných zdrojů, jelikož ty si vyhledá už jen opravdu málokdo. Navíc právě lidé s rozvinutým kritickým myšlením nejsou cílovou skupinou těchto webů, jejichž lži se dají celkem snadno prohlédnout.

Velmi zajímavé informace o tomto problému se dozvíte na Business Brunch. Zároveň určitě neopomeňte jméno František Hroník, který patří mezi přední české psychology práce a zastánce pokrokového vzdělání s používáním nových metod. Nezapomeňte, že hoaxy číhají opravdu všude a je třeba si všechny informace napřed kvalitně ověřit.



Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
22. února 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.