První český vysavač Atom

původně vyšlo: Epocha 1906, autor A. Nedvěd.
Vysavače prachu jsou běžnou součástí každé domácnosti, jejich historie přitom není o moc delší než 100 let. Článek z roku 1906 vám ukáže, vypadal a fungoval první český vysavač Atom.


Moderní způsob odstraňování prachu z obytných místností

Že dosavadní způsob vyprašování šatů, koberců a polštářovaného nábytku i čištění bytů od prachu není dokonalý, o tom není pochybnosti.

Vyklepáváním tkaniv pomocí rákosky i kartáčováním jich se látka porušuje, dře a trhá, a obvyklým utíráním a zametáním prachu v uzavřených místnostech se obyčejně jen prach zvíří, aby se po nějaké době zas usadil na své bývalé místo.

Proto lze s uspokojením uvítat, že se v poslední době ujalo odstraňování prachu jeho odssáváním, jak o tom bylo na těchto místech referováno již před několika lety.

Jako většina podobných praktických vynálezů, přišly k nám i přístroje na odssávání prachu z ciziny; jsou to hlavně anglická firma »Vacuum Cleaner Company«, jež první začala vyrábět přístroje toho druhu, s nimiž jsme se v poslední době shledali i v Praze, a italská firma »Giovanni Todeschini« v Milaně se přístrojem nazvaným »Eperia«, menším sice než »Vacuum Cleaner«, ale také zařízeným na pohon strojový.

Lze proto uvítati s potěšením, že se tomuto odvětví průmyslu věnovala i jedna firma domácí a zavedla v obchod podobný přístroj vhodný pro potřeby menších domácností. Míníme tu odssavač prachu »Atom«, jejž vyrábí firma S. Mestitz a syn v Roudnici, a jehož hlavní prodej převzala firma Hynek Gottwald v Praze.

Přístroj ten je v podstatě zcela jednoduchý, jak ani nemůže být jinak; z připojeného schematického obrázku jde způsob jeho činnosti lehce na jevo. Točíme li klikou a přístroje, pak měchy b a c působí jako vývěvy, to jest působí ssání vzduchu, jenž se do přístroje žene hrdlem d, k němuž je připojena libovolně dlouhá pryžová hadice e opatřená na konci hubicí f různého tvaru dle toho, jaký je povrch předmětu, z nějž chcem prach odssávat.

Nassátý prach pak projde hrdlem d do kontrolního skla g, kde jej vidíme kroužit, a vlétne do spodní poloviny pláště přístroje, kde ho část spadá do truhlíku h , jenž je ze spoda vsunut do pláště a připevněn k němu šrouby. V plášti naráží prach na filtr i , jenž sestává ze dvou napjatých vrstev husté tkaniny, na níž se zaráží a spadá dolů; čistý vzduch pak projda horní měchy vychází jich horními záklopkami ven z přístroje. Měchy ty jsou profilu polokruhovitého a obráceny rovnými stranami k sobě, aby mohly být co největší.

Přístroj »Atom« je velmi vkusně upraven, zvenčí z části natřen, z části niklován. Při normálním točení jím lze dosíci vakuum až 110 mm rtuťového sloupce (asi 1/7 atmosféry), což jest jasným důkazem o důkladném působení toho přístroje.

Mimo přístroj popsaný hotoví jmenovaná firma též typy větší, jako pro nemocnice, kde se filtrace nassátého vzduchu děje ve zvláštní batterii z části vodou, z části vatou, dále pro čištění jedovatého prachu z tiskařských kass, pro něž je konstruována zvláštní hubice, pak pro divadla, hotely a větší veřejné budovy, kde se pohon přístroje děje elektricky, a j.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1906, autor A. Nedvěd.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. prosince 2011


Diskuze k článku „První český vysavač Atom“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.