Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

První český vysavač Atom

původně vyšlo: Epocha 1906, autor A. Nedvěd.
Vysavače prachu jsou běžnou součástí každé domácnosti, jejich historie přitom není o moc delší než 100 let. Článek z roku 1906 vám ukáže, vypadal a fungoval první český vysavač Atom.


Moderní způsob odstraňování prachu z obytných místností

Že dosavadní způsob vyprašování šatů, koberců a polštářovaného nábytku i čištění bytů od prachu není dokonalý, o tom není pochybnosti.

Vyklepáváním tkaniv pomocí rákosky i kartáčováním jich se látka porušuje, dře a trhá, a obvyklým utíráním a zametáním prachu v uzavřených místnostech se obyčejně jen prach zvíří, aby se po nějaké době zas usadil na své bývalé místo.

Proto lze s uspokojením uvítat, že se v poslední době ujalo odstraňování prachu jeho odssáváním, jak o tom bylo na těchto místech referováno již před několika lety.

Jako většina podobných praktických vynálezů, přišly k nám i přístroje na odssávání prachu z ciziny; jsou to hlavně anglická firma »Vacuum Cleaner Company«, jež první začala vyrábět přístroje toho druhu, s nimiž jsme se v poslední době shledali i v Praze, a italská firma »Giovanni Todeschini« v Milaně se přístrojem nazvaným »Eperia«, menším sice než »Vacuum Cleaner«, ale také zařízeným na pohon strojový.

Lze proto uvítati s potěšením, že se tomuto odvětví průmyslu věnovala i jedna firma domácí a zavedla v obchod podobný přístroj vhodný pro potřeby menších domácností. Míníme tu odssavač prachu »Atom«, jejž vyrábí firma S. Mestitz a syn v Roudnici, a jehož hlavní prodej převzala firma Hynek Gottwald v Praze.

Přístroj ten je v podstatě zcela jednoduchý, jak ani nemůže být jinak; z připojeného schematického obrázku jde způsob jeho činnosti lehce na jevo. Točíme li klikou a přístroje, pak měchy b a c působí jako vývěvy, to jest působí ssání vzduchu, jenž se do přístroje žene hrdlem d, k němuž je připojena libovolně dlouhá pryžová hadice e opatřená na konci hubicí f různého tvaru dle toho, jaký je povrch předmětu, z nějž chcem prach odssávat.

Nassátý prach pak projde hrdlem d do kontrolního skla g, kde jej vidíme kroužit, a vlétne do spodní poloviny pláště přístroje, kde ho část spadá do truhlíku h , jenž je ze spoda vsunut do pláště a připevněn k němu šrouby. V plášti naráží prach na filtr i , jenž sestává ze dvou napjatých vrstev husté tkaniny, na níž se zaráží a spadá dolů; čistý vzduch pak projda horní měchy vychází jich horními záklopkami ven z přístroje. Měchy ty jsou profilu polokruhovitého a obráceny rovnými stranami k sobě, aby mohly být co největší.

Přístroj »Atom« je velmi vkusně upraven, zvenčí z části natřen, z části niklován. Při normálním točení jím lze dosíci vakuum až 110 mm rtuťového sloupce (asi 1/7 atmosféry), což jest jasným důkazem o důkladném působení toho přístroje.

Mimo přístroj popsaný hotoví jmenovaná firma též typy větší, jako pro nemocnice, kde se filtrace nassátého vzduchu děje ve zvláštní batterii z části vodou, z části vatou, dále pro čištění jedovatého prachu z tiskařských kass, pro něž je konstruována zvláštní hubice, pak pro divadla, hotely a větší veřejné budovy, kde se pohon přístroje děje elektricky, a j.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1906, autor A. Nedvěd.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
13. prosince 2011


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.