Cukrovka - jak jí poznat a léčit

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Česká hospodyně 1901, autor neuveden.
Cukrovka je nebezpečná a dodnes nevyléčitelná nemoc, se kterou bojovali už naši předci. Přinášíme vám zajímavý článek z roku 1901, popisující jakým způsobem tehdejší lékaři diabetes mellitus diagnostikovali a léčili.
Následující text pochází z roku 1901

Cukrovka.

Většina cukrovkou trpících nemá o své chorobě ani zdání, t. j. nejsou si ani vědomi, jak těžce jsou nemocni. Všeobecná únava, pozvolné chřadnutí vzdor dobré chuti k jídlu, prudká žízeň, nervosní podráždění, toť jsou příznaky nemoci.

S těmito stížnostmi přijde nemocný k lékaři a tento objeví teprvé těžkou chorobu a to ať přijde nemocný k lékaři, k němuž chodívá na poradu, že puchýře mu naskakují, ať k zubnímu lékaři, jenž mu léčí kotlavé zuby, nebo konečně k očnímu lékaři, jenž jen ohledáním oka pomocí očního zrcadla cukrovku rozpozná.

Dokonce i přírodní lékař může k poznání této choroby nervovým neduhem »ischias« přiveden býti. Z toho lze poznati, že cukrovka objeví se teprvé nejčastěji tenkráte, když již ze svých počátků pokročila a že jest vůbec málo nemocí, které by tak dlouho mohly skryty zůstati.

Jest proto nezbytno, jak mile s hora vylíčené zjevy se objeví, aby bylo hned provedeno vyšetření moče. Poněvadž část potravy v podobě cukru nezužitkována močem z těla odchází, potřebuje arciť nemocný mnoho potravy, proto také vzdor hojnému jídlu cítí se slabým.

Krev nemocného cukrovkou chová dvakráte tolik cukru co člověka zdravého; tento nadbytek cukru všechen ledvinami odchází. Cukrovka (Diabetes mellitus) ukazuje v moči cukr hroznový, řidčeji inosit, dostaví se nejčastěji ve vyšším stáří a končí stejné často vysílením a souchotinami.

Léčení cukrovky:

hlavně výživa masitá a léčení v Karlových Varech. Z domácích prostředků mohou býti použity:

1. Lněné semeno.
Toto se ve vodě pomalu vaří, až jest jako klíh husté, toho béře nemocný denně 3kráte několik plných lžic a v době několika neděl značně se množství cukru ledvinami vylučovaného sníží a konečně dalším nepřetržitým užíváním onoho prostředku zmizí úplné.

2. Bílé fazole.
Jistý americký lékař odporučuje následující jednoduchý prostředek, jehož prý po 18 roků s plným úspěchem používá. Vezměme dvě hrstě bílých fasolí, jak se jich v kuchyni užívá, vařme je ve třech litrech vody po tři hodiny zvolna, až se polovice vody vyvaří, odvar pak pijme studený neb teplý dle libosti. Tento jednoduchý prostředek jest prý i při vodnatelnosti velmi účinným.

3. Řeřicha potoční,
o níž píše jistý vyléčený pacient z vlastní zkušenosti. Řeřicha potoční a řeřicha zahradní jí se pokud možno denně syrová, bez soli, oleje a octa. Prof Dr. Rapp vyléčil onoho zpravodaje a tento tvrdí, že nejjistější úspěch vykazuje řeřicha potoční, která v Erfurtě pode jménem řeřichy studniční (Dreienbrunnenkresse — Chrestensen) pro zimní používání se pěstuje; v letě pak řeřicha zahradní. Onen nemocný požíval obyčejně svou porci před každým jídlem s chlebem.


Poznámka redakce Bejvávalo.cz: Jde o historický článek z roku 1901, pokud byste se jím chtěli dnes řídit při léčbě cukrovky tak se nejdříve poraďte se svým lékařem!


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1901, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. února 2018


Diskuze k článku „Cukrovka - jak jí poznat a léčit“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.