Jak udělat královnu krásnější? Škrobením prádla!

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Česká hospodyně 1901, autor neuveden.
Tužíte prádlo škrobem? Asi vás překvapí, kdy a proč tato úprava textilu kdysi vznikla. Jak popisuje náš článek z roku 1901, tak vše začalo na anglickém královském dvoře.
Následující text pochází z roku 1901

Kdo vynašel tužení prádla.

Na tuto pro naše hospodyňky tak důležitou otázku, — pohlížejíc s chloubou na tuhý límec, manžety a náprsenku svých mužských příslušníků — dává Durinský časopis následující odpoveď:

Dle tohoto listu vynalezla tužení prádla Holanďanka Zuilheimova, žena kočího u mladistvé anglické královny Alžběty. Ona žena dovedla toho, že vábně složenými krajkami vyrovnala hranaté obrysy obličeje své velitelky, začež dostalo se jí titule vrchní dvorní inspektorky pro prádlo.

Vznešené dámy londýnské řídily se ve své toaletě arciť podle královny a nepovažovaly to nikterak za sebe nedůstojné choditi k vyhlášené žehlířce do školy. Tužení prádla úplné ovládlo a ani v jediném damském saloně nechyběly potřeby ku praní a žehlení. Zvláště vynikající dámy si tužily a žehlily své prádlo o čajových visitách, k nimž zváni byli i páni, kteří arciť nesměli skrbliti chválou žehlířského umění hostitelky.

Kavalíři, kteří zváni byli k prohlédnutí žehlířské umělecké dílny některé dámy, kladli si pozvání to za velikou čest a měli mezi svými nepozvanými druhy závistníky. Šlo to tak daleko, že usadily se v Londýně zvláštní professorky žehlení a nechaly si za jednu hodinu vyučování dle našich peněz až 50 zl. platili.

Teprvé později přidáno do škrobu modřidlo. Poněvadž ale modřené prádlo dodávalo obličeji královny nepěkného odstínu a poněvadž byla i obava před zdraví škodlivými účinky modřidla, zakázala modření prádla, ale moda ukázala se konečně býti silnější královny.

Než energická královna nepodala se, poručila dáti každou dámu, která přes zákaz modřené prádlo nosila, do vězení. A to pomohlo.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1901, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. února 2018


Diskuze k článku „Jak udělat královnu krásnější? Škrobením prádla!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.