Maska na maškarní ples nebo lékařské vyšetření?

původně vyšlo: Epocha 1913, autor —a.
Lékařská věda někdy kráčí křivolakými cestičkami. Zajímá vás, při jakém vyšetření pomáhalo lékařům v roce 1913 toto elektrické zařízení se strašidelnou maskou?


Ofthalmodiafanoskop.

Přístroj tohoto jmena, vynalezený Dr. Hertzell-em v Bremách, má za účel umožnit originelním způsobem lékařské ohledání vnitra oka.

Účelu tohoto bylo ponejprv dosaženo Helmholtz-ovým zrcádkem, jímž se vrhá světlo zpředu zornicí oka na jeho pozadí; přístroj Hertzell-ův však osvětluje dutinu oční od zadu, prozářením hlavy skrz dutinu ústní.

Přístroj ten je vlastně elektrická žárovka o svítivosti 80—100 norm. svíček a chlazená vodou, což je nutno z toho důvodu, že by jinak arci v ústech pálila.

Chladicí voda se do prostoru mezi vlastní žárovkou a obalem jejím ze silného skla vede z nádrže umístěné vysoko na zdi nebo stojanu a opatřené zvláštním elektrickým signálním přístrojem pro případ, kdy se voda začíná vypotřebovávat; jelikož se ohledávání oka musí zde dit za tmy, rozsvítí se tu nízkým stavem vody v chladicí nádrži samočinně jiná žárovka a osvětlíc operační prostor upozorni lékaře na nedostatek vody a možnost pacientova popálení.

Při ohledávání oka musí pacient míti na obličeji černou škrabošku opatřenou jen dvěma dírkami pro oči, aby bylo zabráněno prosvícení jinudy než okem; lékař mu pak hledí do očí zcela z blízka, až se dotýká jeho řas. Osvětlení oka je pak tak zřetelné, že lze zcela jasně rozeznat všechny žilky, skvrny a cizí těliska v oku, pro jichž zjištění za účelem odstranění se tento způsob jmenovitě hodí.

Hertzell-ův ofthalmodiafanoskop, jehož lze užit ovšem i na prosvícení jiných dutin těla pro lékařskou diagnosu, vyrábí firma Dörfel & Faerber v Berlíně.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1913, autor —a.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
16. ledna 2018


Diskuze k článku „Maska na maškarní ples nebo lékařské vyšetření?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.