Historie posuvných dveří se začala psát již před 2 tisíci lety! (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Některé věci budí dojem, že byly vynalezeny teprve nedávno. Vnímáme je jako výdobytky poslední módy, a přitom je lidstvo využívá velmi dlouho. Příklad? Posuvné interiérové dveře, které momentálně zažívají obrovský boom.

Anebo spíše renesanci? Protože systém na podobném principu měli již staří Římané a Řekové. V troskách Pompejí byly nalezeny znatelné pozůstatky z doby kolem 1. století našeho letopočtu. Posuvné interiérové dveře byly v minulosti oblíbené i v Británii. Přesněji od počátku 19. století, kdy se využívaly jako elegantní předěl mezi salonky a ostatními místnostmi. Dveře byly většinou upevněny nad kolejnicí, po které se pohybovaly.

Praktičnost posuvného systému potvrzuje fakt, že se již dlouho používá také v Japonsku, konkrétně pod názvem Fusuma.

Japonské posuvné dveře Fusuma se skládají z dřevěné mřížkované konstrukce, kterou po obou stranách pokrývá tkanina nebo papír. Tvoří je neprůhledné vertikální obdélníky, často s přírodními motivy (lesy, zvířata, horská krajina...). K charakteristickým znakům patří černě lakovaný rám a kulatý úchyt.

Dveře Fusuma se posouvají do obou stran po dvou kolejnicích. Ty se v minulosti udržovaly pomocí vosku, dnes se pro snadnější posuv používá vinylový pás. Běžný rozměr je cca 0,9 m na šířku a 1,8 m na výšku, což odpovídá průměrné výšce Japonců.

Jak vypadají posuvné dveře dnes?

Moderní posuvné dveře jsou jako stvořené pro současný životní styl většiny obyvatel. Kromě toho, že respektují aktuální designové trendy, nabízí možnost, jak ušetřit prostor.

Ať už jde o koupelnu, šatnu, komoru, nebo jinou místnost, posuvný systém umožňuje maximální využití místa. Zároveň je žádoucí všude tam, kde se pohybují osoby se sníženou pohyblivostí. Pomocí posuvného systému lze vybudovat komfortní bezbariérovou domácnost lépe než s klasickými interiérovými dveřmi.

Přednosti posuvných dveří si uvědomují i automobilky

Výhody posuvného systému jsou natolik zjevné, že na podobné řešení přistoupily také některé automobilky. Především u užitkových automobilů a v segmentu MPV. Boční posuvné dveře jsou v případě těchto typů vozidel opodstatněné a výrazně usnadňují přístup cestujícím.

Pořiďte si stavební pouzdro, nebudete litovat

Co je to stavební pouzdro? Jedná se o konstrukci, která se používá při montáži posuvných dveří. Tvoří ho kapsa vymezující oblast pro dveře, vodící kolejnice (obvykle se umisťuje v horní části pouzdra) a dorazový díl. Dveře se po kolejnici elegantně zasunou do pouzdra a zdánlivě „zmizí“.

Při výběru se zaměřte na to, zda je pouzdro dostatečně robustní a odolné. Podstatné jsou také snadná instalace a bezproblémová údržba. Jakékoliv deformace, ke kterým dojde během montáže či v průběhu užívání, jsou nežádoucí.

Kvalitní interiérové dveře za dobrou cenu najdete například u specializovaného prodejce na Dvere-Erkado.cz.Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
9. ledna 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.