Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   originální samolepky Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na obrázky DraGIF.cz

Neviditelný ostrov, který lze spatřit jednou za 50 let
původně vyšlo: Epocha 1910, autor —a.

Cestujícím na výletní lodí Oceana se naskytnul jedinečný zážitel. Díky ideálním podmínkám spatřili tajemný ostrov u Špicberků, který byl naposledy podobným způsobem vidět před 50 lety.


Neviditelný ostrov.

Vzácná podívaná se naskytla cestujícím zábavního podniku „Oceana“ náležejícímu Hambursko - Americké společnosti, kteří 15. července t. r. podnikli cestu na Sever.

Následkem neobyčejně příznivé pohody se jim pojednou při jízdě mezi Špicberky a Severním mysem objevil ostrov Jan Mayen, kterýž obklopen na kolik mil ledovými krami a zahalen v husté mlhy zůstává zpravidla cestovatelům neviditelným.

Posledně byl prý viděn před 50 lety. Lord Dufferin, který tehdy se svojí jachtou křižoval Severním Ledovým mořem, byl prý posledním návštěvníkem tohoto ostrova.

Jakkoli byly za posledních 25 let podnikány tak časté cesty do severních končin, přec se nikdy nepodařilo turistům na parnících ostrov ten spatřiti. Znám jest od r. 1607, kdy jej objevil Hudson. Od té doby jej navštívily příležitostně výpravy, jež se ubíraly na severní točnu.

Parník „Oceana“ plul, jak řečeno, za tak příznivé povětrnosti, že mohl ostrov obeplout v nepatrné vzdálenosti. Vrchol tohoto ostrova (2545 m) pokrytý věčným sněhem a ledem poskytoval v plném slunečním světle pasažerům obraz nevyrovnatelné krásy a pohádkové nádhery.

Debata k článku 'Neviditelný ostrov, který lze spatřit jednou za 50 let'
originální zdroj, ze kterého tento historický článek pochází:
Epocha 1910, autor —a.


datum digitalizace a zveřejnění historického článku na internetu:
5. ledna 2018ReklamaHledání

 

Facebook

ReklamaVšechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2018 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690XNaše další projekty: