Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Puška, umožňující zasáhnout nepřítele a přitom nebýt viděn
původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.

Při střelbě z ručních zbraní jsou vojáci vystaveni velkému riziku nepřátelského zásahu. Americkému inženýru Youltonovi se tento problém ale podařilo originálním způsobem vyřešit.


Střelba vojína úplně zakrytého.

Moderní válečnictví přineslo a přináší neustále řady různých překvapení; vždyť téměř veškeré vědy — aspoň přírodní — dávno už jsou vpřaženy do jeho poručnictví. Nový vynález — vskutku sensační — učinil tyto dny americký inženýr Youlton.

Zmíněnému inženýru americkému podařilo se nyní sestrojiti přístroj, jímž možno stříleti střelci zcela ukrytému, aniž by mu bylo třeba hlavu zvedati a na mušku ručnice hleděti; muška umístěna je totiž dole pod ručnicí.

Jest to tak z v. hyposkop, sestávající ze zrcadla a dalekohledu, ukazujícího jak mušku, tak cíl střelby. Střelec, ukrytý nyní za nějakým pytlem nebo hromádkou hlíny, nebo v příkopě, jejž si sám vyhrabal, může nerušeně a zcela nepozorován stříleti, aniž by dal vlastní život v sázku.

Nebude to sice příliš rytířské — ale jestliže kde, tedy ve válce »vznešený účel« posvěcuje prostředky!...původ historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. ledna 2018Debata k článku 'Puška, umožňující zasáhnout nepřítele a přitom nebýt viděn'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.