Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak policie měřila rychlost aut?

původně vyšlo: Český svět 1907, autor neuveden.
Jak policie měřila rychlost projiždějících aut před vynálezem radaru? V Americe k tomu v roce 1907 využívali speciální automobil - autometr.


Autometr

Autometr jest to nejnovější v automobilismu americkém.

Jest to samohyb mající na místě sedadel velký stroj počítací, který z dálky skoro jako kotel vypadá. Když autometr jest v pohybu, vyskakují bez přestávky čísla, která značí rychlost jízdy vozu. Jede-li některý vůz, ať již koni, párou, benzinem, či elektřinou hnaný zdánlivě proti dovolené rychlosti, pronásleduje ho nenápadně autometr, který k tomuto výpadu v postraní ulici stále připraven jest.

Na vrchu stroje vyskakují pak velká čísla, jež srozumitelna jsou z dálky policistům, kteří případně zakročí proti řidiči příliš rychle jedoucího vozu. Jelikož rychlost jízdy nebylo lze dosud snadno odhadnouti, odvolávali se většinou obžalovaní, že strážník proti nim ze stranictví svědčí, takže soudce nemoha mnohdy správného úsudku si zjednati, pro rychlou jízdu obžalovaného raději sprostil. Nyní budou mluviti „čísla“ před soudem.


Původní zdroj historického článku:
Český svět 1907, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
9. prosince 2018


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Jak policie měřila rychlost aut?


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: