Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Originální ozdobení vánočního stromku
původně vyšlo: Česká hospodyně 1916, autor neuveden.

Jakým způsobem zdobíte stromeček? Pokud chcete něco originálního, můžete zkusit návod na umělé zasněžení vánočního stromku z roku 1916.


Jak si osněžíme vánoční stromek?

Vánoční stromky strojí se dnes skoro všude. Krásný, poetický tento zvyk rozmohl se tak, že není dnes téměř rodiny, která by si o Štědrém dnu nepostavila malý strůmek na stůl a nezažehla na něm několik svíčiček.

Milují jej bohatí i chudí a rádi se pohledem naň pokochají malí i velcí. I v rodinách, kde není už malých dítek, strojívá se stromek dále a zdobí se zvláště s oblibou umělým bílým sněhem, což zvyšuje jeho půvab.

Malé děti milují více pestrost barev, v čemž se jim vyhovuje papírovými tábory, zlatými ořechy, hvězdami atd. Tam však, kde může se uplatniti jemnější vkus, šetři se barvami a ozdoba stromku drží se spíše jednotně.

Diskretní a poetickou ozdobou právě je bílý sníh, svítící na větévkách a připomínající nám zasněžené lesy, odkudž přinášejí svoji vůni. Tento bílý příkrov sněhový může si každý snadno sám doma pořídili. Dobrých návodů je celá řada. Uvedeme některé z nich:

Opatříme si u drogisty asbest nějakého lacinějšího druhu a nechme jej s vodou, do které jsme přidali trochu šťovíkové soli, asi půl hodiny silně vařit za častého obracení; pak se voda vlije, asbest se vodou opláchne a nechá se pak sušit. Po usušení, jemně rozcupován položí se na větvičky. Asbest jest úplně nespalitelný.

Chceme-li k tomu účelu použiti vaty, impregnnujeme ji nejprvé proti ohni. To se stane, když rozpustíme ve vodě 8 gr. ammonu sírnatého, 3 g ammonu uhličitého, 3 g borové kyseliny, 3 g boraxu a půl g želatiny. Roztok se zahřeje asi na 30 stupňů a vata se jím napustí. Abychom docílili třpytivého efektu, opatříme si u drogisty kyselinu borovou v šupinkách a kamenec jemně krystalisovaný a obé ve stejné částce smíchejm; pro velký stromek postačí půl kila. Pak potřeme větvičky stromku, horní i vespod klihem neb dextrinem, podložíme pod stromeček papír, a směsí větvičky posypeme. To, co spadne na papír, může býti- znovu použito.

Také se může použiti tak zv. mariánského skla nebo odpadku slídy. Chceme-li efekt zvýšiti, koupíme jemná stříbrná vlákna, jež prodávají se u papírníků, rozstřiháme je a přimísíme do směsi. Rozumí se, že jedlé věci nebudeme těmito látkami posypávali. Ty zavěsí se teprve, když už je stromek sněhem posypán.

Chceme-li si rampouchy a pod., povléci krystaly, rozpustíme 12 až 15 g kamence v teple vodě, pověsíme předměty do roztoku a necháme vše pozvolna vychladnouti. Vložime-li do roztoku bílé kousky vlny neb pod., dostaneme docela pěkné tvary, které připomínají kousky ledu.původ historického článku:
Česká hospodyně 1916, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. prosince 2017Debata k článku 'Originální ozdobení vánočního stromku '

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2018 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.