Jak si naši předci zdobili vánoční stromek? Třeba azbestem!

původně vyšlo: Česká hospodyně 1916, autor neuveden.
Chcete mít originálně ozdobený vánoční stromeček? Máme pro vás zajímavý návod z roku 1916, pomocí kterého si naši předci kdysi sami vyráběli umělé zasněžení.


Jak si osněžíme vánoční stromek?

Vánoční stromky strojí se dnes skoro všude.

Krásný, poetický tento zvyk rozmohl se tak, že není dnes téměř rodiny, která by si o Štědrém dnu nepostavila malý strůmek na stůl a nezažehla na něm několik svíčiček.

Milují jej bohatí i chudí a rádi se pohledem naň pokochají malí i velcí. I v rodinách, kde není už malých dítek, strojívá se stromek dále a zdobí se zvláště s oblibou umělým bílým sněhem, což zvyšuje jeho půvab.

Malé děti milují více pestrost barev, v čemž se jim vyhovuje papírovými tábory, zlatými ořechy, hvězdami atd. Tam však, kde může se uplatniti jemnější vkus, šetři se barvami a ozdoba stromku drží se spíše jednotně.

Diskretní a poetickou ozdobou právě je bílý sníh, svítící na větévkách a připomínající nám zasněžené lesy, odkudž přinášejí svoji vůni. Tento bílý příkrov sněhový může si každý snadno sám doma pořídili. Dobrých návodů je celá řada. Uvedeme některé z nich:

Opatříme si u drogisty asbest nějakého lacinějšího druhu a nechme jej s vodou, do které jsme přidali trochu šťovíkové soli, asi půl hodiny silně vařit za častého obracení; pak se voda vlije, asbest se vodou opláchne a nechá se pak sušit. Po usušení, jemně rozcupován položí se na větvičky. Asbest jest úplně nespalitelný.

Chceme-li k tomu účelu použiti vaty, impregnnujeme ji nejprvé proti ohni. To se stane, když rozpustíme ve vodě 8 gr. ammonu sírnatého, 3 g ammonu uhličitého, 3 g borové kyseliny, 3 g boraxu a půl g želatiny. Roztok se zahřeje asi na 30 stupňů a vata se jím napustí. Abychom docílili třpytivého efektu, opatříme si u drogisty kyselinu borovou v šupinkách a kamenec jemně krystalisovaný a obé ve stejné částce smíchejm; pro velký stromek postačí půl kila. Pak potřeme větvičky stromku, horní i vespod klihem neb dextrinem, podložíme pod stromeček papír, a směsí větvičky posypeme. To, co spadne na papír, může býti- znovu použito.

Také se může použiti tak zv. mariánského skla nebo odpadku slídy. Chceme-li efekt zvýšiti, koupíme jemná stříbrná vlákna, jež prodávají se u papírníků, rozstřiháme je a přimísíme do směsi. Rozumí se, že jedlé věci nebudeme těmito látkami posypávali. Ty zavěsí se teprve, když už je stromek sněhem posypán.

Chceme-li si rampouchy a pod., povléci krystaly, rozpustíme 12 až 15 g kamence v teple vodě, pověsíme předměty do roztoku a necháme vše pozvolna vychladnouti. Vložime-li do roztoku bílé kousky vlny neb pod., dostaneme docela pěkné tvary, které připomínají kousky ledu.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1916, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. prosince 2017


Diskuze k článku „Jak si naši předci zdobili vánoční stromek? Třeba azbestem!“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.