Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Henryk Sienkiewicz, významný polský romanopisec

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1901, autor Dr. B. Prusík.
Spisovatel Henryk Sienkiewicz je známý dodnes, jeho dílo se dočkalo i zfilmování. Přinášíme vám článek z roku 1901, napsaný ke 25. výročí začátků jeho tvůrčí činnosti.


Henryk Sienkiewicz.

Mezi romanopisci bratrského národa polského, již životem i prací jsou nám vrstevníky, první místo zaujímá spisovatel Henryk Sienkiewicz.

Běh jeho života byl dosti prostý: narodilť se z bohatých rodičů 4. května 1846 ve vsi Wola Okrzejska, prožil mládí na statku otcovském, až dospěl do let, kdy nastávaly studie. Tehdy rodiče k vůli synovi přestěhovali se do Varšavy a tam Sienkiewicz vystudoval. Jak sám doznává, zaměstnával se mnohdy více četbou románů Waltera Scotta než latinskou grammatikou.

Vystudovav, cestoval velice mnoho a vždy z cest přinesl si hojně nové látky. Povídka, již v překladě čtenářům svým podáváme, »Hlídač majáku«, a jež se všeobecně považuje za nejkrásnější z jeho drobných prací — jest také výsledek jedné z jeho cest po Americe.

Veřejného postavení nikdy Sienkiewicz nezaujal, nýbrž věnoval se zcela literatuře. A na této těžké dráze spisovatele vytrval po celé čtvrtstoletí, přispívaje co rok k rozšíření slávy polského jména brzo velkými historickými romány (»Quo vadis«, »Křižáci« a j., jež skoro vesměs byly i do češtiny přeloženy), brzo zas sbírkami novell a povídek. A tuto nad míru záslužnou činnost vděčný národ polský oslavil koncem tohoto roku způsobem velikolepým.

Sbírkami národními zakoupen byl Sienkiewiczovi krásný statek »Oblegorek«, z jehož výnosu zabezpečeno bude spisovateli navždy klidné živobytí a na němž bude autoru možno žiti v tichu a vzdálenosti od ruchu velkoměstského a věnovati se cele tvoření uměleckému.

Jak krásný to příklad vděčnosti národní!


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1901, autor Dr. B. Prusík.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. prosince 2017


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.