Historie šicího stroje v kostce (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Bez šicího stroje si spousta žen nedokáže představit život. Ale kdy byla sestrojena vůbec první mašinka, která způsobila velkou šicí revoluci? A která značka patří k tomu nejlepšímu, co v sortimentu šicích strojů najdete dnes? Odpovědi najdete v tomto článku.

Za všechno může válka

Poněkud smutnou pravdou je, že se technologie vyvíjí zejména díky potřebám úzce souvisejících s válečnými konflikty. Nejinak tomu bylo i s šicími stroji. Počátkem 19. století bylo jasné, že se uniformy pro masové armády samy neušijí. A tak vznikl první skutečně funkční šicí stroj, jehož autorem byl rakouský vynálezce Josef Madersperger. Jednalo se o model s řetízkovým stehem a jedinou nití. Ale nesetkal se s kdovíjakou odezvou. To samé se stalo v případě zdokonaleného stroje v roce 1839.

Jedním z prvních autorů byl také francouzský krejčí Barthelémy Thimmonier. Podařilo se mu vybudovat manufakturu s celkovým počtem 80 kusů. Ani ty však nedopadly nijak slavně – obávajíce se o práci je zničili řemeslníci.

Za vynálezem šicího stroje zvládajícího šití vázaným stehem s dvojí nití stál vynálezce Walter Hunt. Sestrojil ho v roce 1933 a k inovativním prvkům patřila strojní jehla a člunek. Podobné zařízení zkonstruoval také americký vynálezce Elias Howe, ovšem až o dvanáct let později.

O zjednodušení člunkového stroje se postaral Isaac Merrit Singer. Doplnil ho patkou, pedálem a napínáním nití. A ačkoliv prohrál soudní spor s Howem, sklidil velký úspěch díky zavedení leasingového prodeje.

K dalším mezníkům patří vynález rotačního člunku a podavače látky s vratným pohybem. V roce 1856 došlo k dohodě na patentech mezi čtyřmi předními americkými výrobci – od té doby museli všichni ostatní výrobci hradit poplatky za licenci.

Co se týče prvního obšívacího stroje (overlocku), byl patentován v roce 1877. Šicí stroje s elektrickým pohonem v roce 1889.

Nejkvalitnější šicí stroje vyrábí Japonci

A kdo dnes vyrábí špičkové průmyslové šicí stroje na nejvyšší úrovni? Pokud vám jde o technologickou špičku, vsaďte na japonskou značku Brother. Její historie se píše od roku 1908, kdy bratři Yasui opravovali a prodávali náhradní díly. V roce 1928 vyvinuli a vyrobili šicí stroj s řetízkovým stehem a zařadili se k předním výrobcům. Důvod byl prostý – šicí stroje Brother byly již tehdy mnohem trvanlivější než konkurenční zařízení.



Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
14. prosince 2017


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.