Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Historie šicího stroje v kostce (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Bez šicího stroje si spousta žen nedokáže představit život. Ale kdy byla sestrojena vůbec první mašinka, která způsobila velkou šicí revoluci? A která značka patří k tomu nejlepšímu, co v sortimentu šicích strojů najdete dnes? Odpovědi najdete v tomto článku.


Za všechno může válka

Poněkud smutnou pravdou je, že se technologie vyvíjí zejména díky potřebám úzce souvisejících s válečnými konflikty. Nejinak tomu bylo i s šicími stroji. Počátkem 19. století bylo jasné, že se uniformy pro masové armády samy neušijí. A tak vznikl první skutečně funkční šicí stroj, jehož autorem byl rakouský vynálezce Josef Madersperger. Jednalo se o model s řetízkovým stehem a jedinou nití. Ale nesetkal se s kdovíjakou odezvou. To samé se stalo v případě zdokonaleného stroje v roce 1839.

Jedním z prvních autorů byl také francouzský krejčí Barthelémy Thimmonier. Podařilo se mu vybudovat manufakturu s celkovým počtem 80 kusů. Ani ty však nedopadly nijak slavně – obávajíce se o práci je zničili řemeslníci.

Za vynálezem šicího stroje zvládajícího šití vázaným stehem s dvojí nití stál vynálezce Walter Hunt. Sestrojil ho v roce 1933 a k inovativním prvkům patřila strojní jehla a člunek. Podobné zařízení zkonstruoval také americký vynálezce Elias Howe, ovšem až o dvanáct let později.

O zjednodušení člunkového stroje se postaral Isaac Merrit Singer. Doplnil ho patkou, pedálem a napínáním nití. A ačkoliv prohrál soudní spor s Howem, sklidil velký úspěch díky zavedení leasingového prodeje.

K dalším mezníkům patří vynález rotačního člunku a podavače látky s vratným pohybem. V roce 1856 došlo k dohodě na patentech mezi čtyřmi předními americkými výrobci – od té doby museli všichni ostatní výrobci hradit poplatky za licenci.

Co se týče prvního obšívacího stroje (overlocku), byl patentován v roce 1877. Šicí stroje s elektrickým pohonem v roce 1889.

Nejkvalitnější šicí stroje vyrábí Japonci

A kdo dnes vyrábí špičkové průmyslové šicí stroje na nejvyšší úrovni? Pokud vám jde o technologickou špičku, vsaďte na japonskou značku Brother. Její historie se píše od roku 1908, kdy bratři Yasui opravovali a prodávali náhradní díly. V roce 1928 vyvinuli a vyrobili šicí stroj s řetízkovým stehem a zařadili se k předním výrobcům. Důvod byl prostý – šicí stroje Brother byly již tehdy mnohem trvanlivější než konkurenční zařízení.Článek je INZERCE, nejde o historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.bejvavalo.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

datum vydání:
14. prosince 2017


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.
Debata k článku Historie šicího stroje v kostce (PR)


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: