Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Poslední žijící veterán z bitvy u Waterloo

původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.
Z dnešního pohledu je Napoleon a jeho bitva u Waterloo součástí dávné historie. V roce 1905 se to již pohlíželo podobně, nicméně v té době se ještě podařilo najít posledního živého účastníka - trubače Johna Vaughama.


Trubač Waterlooský

Trubač Waterlooský, jménem John Vaugham, jest, ač-li jeho téměř neuvěřitelné údaje jsou správné, posledním žijícím pamětníkem osudné bitvy u Waterloo v jižní Belgii, jíž světovládce Napoleon, vrátiv se z vyhnanství elbského, skončil podruhé a naposled své císařství, byv poražen od spojenců.

Bitva u Waterloo byla dne 18. června 1815, a vítězem zůstali přes počátečné úspěchy Napoleonovy Angličané pod Wellingtonem, jimž v pravou poslední chvíli přišli na pomoc Prušáci pod Blüchrem, které měl zadržeti, ale omylem nezadržel francouzský maršál Grouchy. Ostatně — viz o tom úchvatné líčení v Hugových velkolepých »Bídnících«.

Stařičký trubač waterlooský, kmet stočtyřletý, vypátrán byl z nařízení anglického krále Edvarda, jenž se o jeho existenci dověděl, v chudobinci liverpoolském a poslední dny života jeho učiněny budou snesitelnějšími.zdroj historického článku:
Světozor 1905, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. prosince 2017


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Poslední žijící veterán z bitvy u Waterloo '


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: