Naše projekty:   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   magazín Příroda.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Poslední žijící veterán z bitvy u Waterloo

původně vyšlo: Světozor 1905, autor neuveden.
Z dnešního pohledu je Napoleon a jeho bitva u Waterloo součástí dávné historie. V roce 1905 se to již pohlíželo podobně, nicméně v té době se ještě podařilo najít posledního živého účastníka - trubače Johna Vaughama.


Trubač Waterlooský

Trubač Waterlooský, jménem John Vaugham, jest, ač-li jeho téměř neuvěřitelné údaje jsou správné, posledním žijícím pamětníkem osudné bitvy u Waterloo v jižní Belgii, jíž světovládce Napoleon, vrátiv se z vyhnanství elbského, skončil podruhé a naposled své císařství, byv poražen od spojenců.

Bitva u Waterloo byla dne 18. června 1815, a vítězem zůstali přes počátečné úspěchy Napoleonovy Angličané pod Wellingtonem, jimž v pravou poslední chvíli přišli na pomoc Prušáci pod Blüchrem, které měl zadržeti, ale omylem nezadržel francouzský maršál Grouchy. Ostatně — viz o tom úchvatné líčení v Hugových velkolepých »Bídnících«.

Stařičký trubač waterlooský, kmet stočtyřletý, vypátrán byl z nařízení anglického krále Edvarda, jenž se o jeho existenci dověděl, v chudobinci liverpoolském a poslední dny života jeho učiněny budou snesitelnějšími.


Původní zdroj historického článku:
Světozor 1905, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. prosince 2017


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.
Debata k článku Poslední žijící veterán z bitvy u Waterloo


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: