Odvážná výprava na severní pól

rubrika: historické články / námořnictvo a lodě, původně vyšlo: Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.
Na severní pól se vydávají spíš severské národy, uvyklé na zimu a nepříznivé počasí. My vám ale přinášíme informace o výpravě, kterou podniknul italský šlechtic.
Následující text pochází z roku 1901

Italská výprava k severnímu polu.

Nezdálo se, že by před koncem století překonal někdo světový rekord slavného Nora dra. Fridtjofa Nansena v hledání severní točny a přiblížení se jí až na 86. stupeň a 14 minut severní šířky.

Ale čeho by se byl nikdo nenadál, stalo se skutkem:

Nejzazší bod výpravy Nansenovy nedávno netoliko znovu dostižen, ale ještě o devatenáct minut k severu posunut! A co je ještě zvláštnějšího, nebyli to ani Norové, ani Rusové, ani jiní obyvatelé severu, zvyklí zimě, jimž náleží ta sláva, že pronikli téměř až k samému severnímu polu, nýbrž právě na zimu nejchoulostivější obyvatelé jižní Evropy, Vlachové.

Vůdcem výpravy této, podniknuté v září r. 1899, byl strýc nynějšího krále italského, princ Ludvík Amadeus, vévoda Abruzský (nar. 29. ledna 1873), nejvyšší velitel válečného loďstva italského. Krásným, významným jménem pokřtěná loď jeho »Stella Polare« (Hvězda severní) pronikla až k 81. stupni 55 minutám severní šířky, kdež v ledě uvázla, zamrzla a přezimovala.

Vévoda sám stižen zde povážlivou nehodou, která mu v další cestě na sever zabránila; při jízdě na saních o Vánocích r. 1899 umrzly mu dva prsty levé ruky, takže mu musily býti odňaty. Zůstal zajatcem stanu, a výprava rozdělila se v další své cestě na sever na tři oddíly. Nejdále proniknul kapitán Cagni, dostav se dále než Nansen před několika lety. Jiný oddíl výpravy, vedený poručíkem Querinim, bezpochyby zahynul, zmizev zcela ve věčném sněhu a ledu, a nevrátiv se do 15. července do tábora zimního, kdy »Stella Polare« nazpět k jihu odplula.

Nyní má býti k nalezení jeho podniknuta zvláštní výprava balonem Jelikož se obě výpravy, norská i italská, celkem výborně vydařily, hodlají prý oba vůdcové jejich, Nansen i vévoda Abruzský, spojití se k výpravě nové. jíž by se konečně podařilo stanouti vítězně na bodu zemském, kam od pradávna čelilo tolik úsilí lidského, na severním polu naší země.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1901, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
1. prosince 2017


Diskuze k článku „Odvážná výprava na severní pól“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.