Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak výstřely z děla poškozují hlaveň
původně vyšlo: Epocha 1907, autor —s.

K výstřelu z děla je potřeba velké množství energie, která ovšem také způsobuje poškození samotné hlavně. Článek z roku 1907 vám o tom řekne víc.


Opotřebení dělové hlavně.

Že se dělová hlaveň každým výstřelem opotřebuje, je přirozeno. Působí tu na její kov tlak plynů vzniklých při explosi prachu, jejich vysoká teplota, která v okamžiku zapálení dosahuje až 4000—5000 C, i tření náboje o stěny hlavně.

Všechny tyto činitele mají škodný vliv na prach kovu, ze kterého je hlaveň zhotovena. Jakého až stupně mohou jich účinky dosáhnout, ukazuje náš obrázek představující úřezek z dělové hlavně z jedné anglické lodi. Hlaveň tato byla uvnitř původně zcela hladká a lesklá; po vypálení 173 ran ukazuje povrch naprosto vypálený a hrbolatý.

Ovšem pak, že se vnitřní pouzdro takové hlavně vyměňuje již dávno před tím, než by nabylo takovéhoto vzhledu.původ historického článku:
Epocha 1907, autor —s.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. října 2017Debata k článku 'Jak výstřely z děla poškozují hlaveň '
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2018 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting, Aplus Hotel - levné ubytování v Praze

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.