Cesta prezidenta T. G. Masaryka na Moravu a Slovensko

rubrika: historické články / významné osobnosti, původně vyšlo: Český svět 1921, autor neuveden.
Prezident Tomáš Garrigue Masaryk budil se svou první oficiální cestou na Moravu a Slovensko velkou pozornost. Podrobnosti a bohatou fotodokumentaci o této cestě TGM přinášíme v dobovém článku z roku 1921.
Následující text pochází z roku 1921

Z páně presidentovy cesty na Moravu a Slovensko.

Dne 16. září nastoupil náš pan president první svou oficiální cestu po Moravě a Slovensku, na niž se tolik těšilo obyvatelstvo obou našich zemí. Byla to cesta v pravdě triumfální, opravdový pendant nezapomenutelného návratu Masarykova z osvobozovacích cest v prosinci po převratu.

V družině páně presidentově byl vedle sl. dr. Alice, předseda vlády Černý, zahraniční min. dr. Beneš, kancléř Šámal, ministr Burger, ministerský rada dr. Guth, podplukovník Rejholec, min. rada Schieszl atd. Vlak byl všude radostně pozdravován a vítán nadšenými velkými davy po celé délce tratí od Prahy až do Brna, zejména na větších stanicích.

V Č. Třebové a ve Skalici-Boskovicích (kde zastavil vlak po prvé na moravské půdě) bylo uvítání zvláště dojemné.

Ve stanici této vystoupil pan president za velkých ovací z vlaku a byl uvítán nejprve přednostou okresní správy politické v Boskovicích, místodržitel. radou Fendrychem, který představil mu shromážděné na nástupišti zástupce úřadů. Potom pozdravil pana presidenta zástupce místních legionářů, jemuž pan president poděkoval srdečným stiskem ruky. Žákyně obec. školy v Boskovicích, Jarmila Břežíková, přednesla pak pozdravnou báseň, načež jí pan president odpověděl: »Mám vás rád, děti!«

Slavné uvítání bylo zejména v Brně. Již dávno před tím. nežli dělové výstřely ze Špilberku ohlásily příjezd páně presidentův, očekávaly zástupy obecenstva a deputací jeho příjezd před nádražím a v ulicích brněnských, kudy měl se průvod ubírati. Když vlak vjel do nádraží slavnostně vyzdobeného, uvítala pana presidenta hudba p. pl. č. 43 a čestná rota pěš. pl. č. 10.

Pana presidenta pozdravil předseda zem. správní komise dr. Pluhař a starosta města dr. Macků, jemuž president odpověděl touto významnou řečí:

»Pane starosto, jsem rád, že po několikerých přípravách konečně jsem se dostal k vám do Brna a na Moravu. V Brně prožíval jsem několik let na střední škole, zde se mně dostal první výhled do světa. Pravíte, že Brno je ted jiné. Brno jistě dlouho bylo předměstím Vídně. Teď je druhým velkým městem našeho obnoveného státu. Sdílím s vámi radost z osvobození. Stali jsme se národem samostatným, ale tím dány nám nové úkoly a povinnosti. Přijímám plně, co pravíte o potřebě spravedlnosti národní a sociální. Vzpomínáte milými slovy všech spolutvůrců naší svobody — vděčně i s vámi vzpomínám. Věřím, že započaté dílo úspěšně dokonáme a dovršíme.«


Pan president v Bratislavě:

Za presidentovy návštěvy v Bratislavě uvítaly jej a pozdravily dne 19. září i ženy vyšívačky, sdružené kolem »Detvy«, ústavu to pro povznesení lidového umění a domácího průmyslu na Slovensku.

Výborná vyšívačka, Kateřina Bruderová z Vajnor, vykomponovala a stříbrem, zlatem i hedvábím vyšila krásnou podušku a doprovodila tento dar »Detvana« i originelní řečí, kterou si sama složila a která pana presidenta velmi dojala.

Na obrázku výšívaček je Kateřina Bruderová uprostřed s poduškou, ostatní jsou z okolí Bratislavy, z Vajnor, Čataj, Grobu atd. Otiskujeme doslovně i kousek řeči této lidové vyšívačky podle jejího rukopisu (i s pravopisnými chybami):


Slavný pane prezidente!

Čo vám priať, kde príhodný pro Vás dar vziať? Patrá Vám snad diamanty či koruna ze zlata? Oj nic! Skromnost Vaša tým pohrdne. Proto i já umejnila som si z mojej skromnej práce Vám tu malý dárek vyšít: to je malá poduščička a na nej uvitý veniec ze slovenského umenia a kvetov. Vykvetly v nem mnohé kvety, všetky majú svoje znaky — je tam tiež srdéčko — to znakom lásky, sú tam tiež jablčka jak rodinné svazky, flačkovia — lúbeznost, růžičky — príjemnosť, lístočky — vernost, hrozny a klase — že láska a pracovitost nás zachráni aj v tie najtěžšie čase...
Fotogalerie k článkuNa košickém nádraží na Slovensku vítá pana presidenta župan dr. Ruman. - klikněte pro zobrazení detailuPan president při košickém uvítacím aktu - klikněte pro zobrazení detailuZa prohlídky čestné setniny - klikněte pro zobrazení detailu

Původní zdroj historického článku:
Český svět 1921, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. října 2017


Diskuze k článku „Cesta prezidenta T. G. Masaryka na Moravu a Slovensko“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.