Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   originální samolepky Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na obrázky DraGIF.cz

Obří rychlopalné pneumatické nitroglycerinové dělo (1902)
původně vyšlo: Epocha 1902, autor neuveden.

Článek z roku 1902 vám představí obří rychlopalné dělo, které využívá místo střelného prachu nejsilnější třaskavinu své doby - nitroglycerin.

Pneumatické dělo na nitroglycerin. - klikněte pro zobrazení detailuPneumatické dělo na nitroglycerin.

Nitroglycerinové dělo.

Přinášíme vyobrazení nového opět válečného prostředku, jejž pořídil válečný departement ve Washingtoně loňského roku, děla to na projektily nitroglycerinové.

Dělo to je vynálezem dvou amerických důstojníků, majora Birney-e a majora Mac-Nuta, kteří prve podnikali řadu důkladných a nákladných pokusů prováděných nedaleko Nového Londýna ve státě Connecticut-u.

Nové toto dělo, jež dosahuje svojí délkou děla námořní, má kalibr 370 mm; následkem však zvláštního jeho zařízení možno je nabíjeti projektily o průměru od 160 do 370 mm, jichž váha obnáší as 150—600 kg. Střely ty mají obvyklou podobu doutníkovitou obyčejných projektilů dělových, avšak na místě střelného prachu obsahují nitroglycerin, jednu z nejmocnějších známých třaskavin.

Název, jenž dán vynálezu tomu — »dělo pneumatické« — praví již, jakým způsobem se projektily z něho vrhají; neděje se tak zapálením náboje prachu neb jiné látky ve hlavni dělové, nýbrž pomocí stlačeného vzduchu, jímž se vystřelují projektily způsobem obdobným vrhání lodních torped z torpedové roury. Výstřel lodního torpeda děje se však vzduchem stlačeným jen na několik atmosfér, neboť torpedo samo má ve vodě vlastní pohyb svým šroubem ; zde však metají se střely z hlavně tlakem 70 atmosfér!

Výrobu stlačeného vzduchu pro dělo provádějí příslušné vzduchové kompressory.

Jest jasno, že nenastává tu zahřátí ani zanečištění hlavně dělové jako při výstřelu náboje prachem — jedna to z největších výhod tohoto vynálezu. Následkem toho možno páliti rány mnohem rychleji za sebou než to lze u děl obyčejných; za hodinu možno jím dáti až třicet ran, tedy jednu za dvě minuty. Snadno řiditelný tlak komprimovaného vzduchu dovoluje též lehce regulovati nosnost děla, jež obnáší maximalně 6000 m na dálku.

Debata k článku 'Obří rychlopalné pneumatické nitroglycerinové dělo (1902)'
originální zdroj, ze kterého tento historický článek pochází:
Epocha 1902, autor neuveden.


datum digitalizace a zveřejnění historického článku na internetu:
12. října 2017ReklamaHledání


Chcete nás podpořit?

Nakupte v našem retro eshopu! Nákupem v našem obchodu podpoříte chod www.Bejvávalo.cz

Facebook

ReklamaVšechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly sepsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
Nejsou na nich prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

© 2011 - 2017 Bejvávalo.cz - další publikování a šíření obsahu serveru je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Bejvávalo.cz

  ISSN 2570-690X

Naše další projekty: