Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Obří rychlopalné pneumatické nitroglycerinové dělo
původně vyšlo: Epocha 1902, autor neuveden.

Článek z roku 1902 vám představí obří rychlopalné dělo, které využívá místo střelného prachu nejsilnější třaskavinu své doby - nitroglycerin.


Nitroglycerinové dělo.

Přinášíme vyobrazení nového opět válečného prostředku, jejž pořídil válečný departement ve Washingtoně loňského roku, děla to na projektily nitroglycerinové.

Dělo to je vynálezem dvou amerických důstojníků, majora Birney-e a majora Mac-Nuta, kteří prve podnikali řadu důkladných a nákladných pokusů prováděných nedaleko Nového Londýna ve státě Connecticut-u.

Nové toto dělo, jež dosahuje svojí délkou děla námořní, má kalibr 370 mm; následkem však zvláštního jeho zařízení možno je nabíjeti projektily o průměru od 160 do 370 mm, jichž váha obnáší as 150—600 kg. Střely ty mají obvyklou podobu doutníkovitou obyčejných projektilů dělových, avšak na místě střelného prachu obsahují nitroglycerin, jednu z nejmocnějších známých třaskavin.

Název, jenž dán vynálezu tomu — »dělo pneumatické« — praví již, jakým způsobem se projektily z něho vrhají; neděje se tak zapálením náboje prachu neb jiné látky ve hlavni dělové, nýbrž pomocí stlačeného vzduchu, jímž se vystřelují projektily způsobem obdobným vrhání lodních torped z torpedové roury. Výstřel lodního torpeda děje se však vzduchem stlačeným jen na několik atmosfér, neboť torpedo samo má ve vodě vlastní pohyb svým šroubem ; zde však metají se střely z hlavně tlakem 70 atmosfér!

Výrobu stlačeného vzduchu pro dělo provádějí příslušné vzduchové kompressory.

Jest jasno, že nenastává tu zahřátí ani zanečištění hlavně dělové jako při výstřelu náboje prachem — jedna to z největších výhod tohoto vynálezu. Následkem toho možno páliti rány mnohem rychleji za sebou než to lze u děl obyčejných; za hodinu možno jím dáti až třicet ran, tedy jednu za dvě minuty. Snadno řiditelný tlak komprimovaného vzduchu dovoluje též lehce regulovati nosnost děla, jež obnáší maximalně 6000 m na dálku.původ historického článku:
Epocha 1902, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
12. října 2017Debata k článku 'Obří rychlopalné pneumatické nitroglycerinové dělo '
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.