Znárodnění žen a další špatné i dobré zprávy pro ženy po konci války

původně vyšlo: Česká hospodyně 1918, autor neuveden.
První světová válka doslova změnila svět. Článek z roku 1918 vám popíše, jaké změny k lepšímu i horšímu to přineslo ženám v Rusku, v Turecku nebo Německu.


Ze světa žen.

V Rusku Saratov jest místo, kde bolševiky poprvé vyhlášeny ženy od 15 do 35 let za majetek státní.

V Kairu při nedávných tamních demonstracích pro osvobození bývalého vůdce egyptské neodvislé strany, internovaného na Maltě, zúčastnily se v značném množství a míře i turecké ženy. Opustily harémy a objevily se poprvé na ulicích bez závojů. Některé házely s balkonů květiny na demonstrující lid, jiné jezdily v automobilech městem a mluvily k lidu.

V Hamburku demokratická strana navrhla, aby byly ženy rovnoprávně připuštěny na bursu. K uskutečnění tohoto oprávněného požadavku bude ovšem nutna změna bursovního zákona, který svým § 7. „osoby ženského pohlaví" z návštěvy bursy vylučuje. Slavná filmová diva Heny Portenová byla podle zprávy z Berlína zajata Spartakovci a uvězněna.

Vysoká škola v Lutichu jmenovala anglickou královnu čestným doktorem medicíny.

V Německu se chystají k všeobecným volbám do národního shromáždění. Část tisku vybízí také jeptišky a evangelické diakonistky, aby se určitě zúčastnily voleb, protože ženy tentokráte hlasují.

V Haagu žena anglického železničního zřízence, paní Hovellová, obdařena byla nedávno trojčaty. Bude jí za nedlouho 41 rok a v jedenadvaceti letech měla 24 dětí; jedenkráte trojčata a šestkráte dvojčata. Na živu je ještě 15. dětí.

V Mnichově se usnesli komunisovat ženy. Referent Landauer sice mínil, že řeči, které byly na schůzi proneseny, jsou nesmysly, ale s postátněním žen se to může zkusit, „aby byla buržoasie zasažena přímo do srdce.“ Tak jednali bolševici. Blbci a surovci, zpustlí cynikové zároveň!


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1918, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. října 2019


Diskuze k článku „Znárodnění žen a další špatné i dobré zprávy pro ženy po konci války“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.