Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

První elektrický vozík na dopravu zavazadel na nádraží

původně vyšlo: Epocha 1912, autor Š.
Cestujete často vlakem s velkými zavazadly? Potom byste i vy jistě ocenili služby železničního zřízence se speciálním nákladním vozíkem pro jejich přepravu, který vám popíše historický článek z roku 1912.


Elektrický vozík na dopravu zavazadel.

Stálý vzrůst počtu cestujících a hlavně jejich zavazadel vynutil si pomoc všemocné elektřiny i v dopravě zavazadel po nádraží, neboť na vlečení plného obyčejného zavazadlového vozíku, na nějž se beztak mnoho nenaloží, je třeba už několika lidí.

Ne každé pak nádraží se může pochlubit oním nejdůmyslnějším zařízením na vykládání a transport zavazadel, samočinnými pásovými transportéry, na něž se u vagonu zavazadlo vsune, a jež ho samy dovezou na žádané místo.

Sáhla tedy americká světoznámá Pensylvania Railroad Company po jiných prostředcích méně složitých a nákladných; neboť proč by nemohly být zavazadlové vozíky poháněny elektricky?

Vozíky ty pojmou mnohem více nákladů než staré, plošina jejich pro usnadnění nakládání je nízko, takže kola opatřená pryžovými obručemi jsou malého průměru. Proud skýtá batterie Edisonových akkumulatorů umístěná mezi nápravami.

Na předku vozíku je stanovisko řidičovo, a proud může býti spuštěn teprv tehdy, když řidič zaujmul své místo na stupátku; jakmile seskočí, proud se přeruší a vozík stane.

Je to provedeno proto, aby se snad vozík někdy „nesplašil“ a nevjel do cesty vlaku neb mezi obecenstvo.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1912, autor Š.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
8. října 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku První elektrický vozík na dopravu zavazadel na nádraží


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: