Historie vysokozdvižných vozíků (PR)

článek je inzerce, nejde o historický text
Vysokozdvižný vozík je zařízení používající se pro manipulaci s materiálem a jakýmkoliv jiným nákladem. Slouží k přepravování různého zboží, ovšem pouze na krátké vzdálenosti. V minulosti, než spatřil světlo světa první vysokozdvižný vozík, se používala takzvaná zdvihadla, a to už v 18. a 19. století.

V oblasti manipulační techniky se můžete setkat ještě s nízkozdvižným vozíkem a kontejnerovým překladačem. Všechny varianty mají svá uplatnění ve skladech.

Vysokozdvižný vozík jakožto čtyřkolý dopravní prostředek disponuje zdvihacím rámem s vidlicí. Zpravidla bývá poháněný spalovacím, nebo elektrickým motorem. Co se nosnosti týče, ta je různá v závislosti na tom, po jakém modelu sáhnete. Výška zdvihu se pohybuje do 6 metrů.

Jak šel čas s vysokozdvižným vozíkem…

V období první světové války se namísto současných vysokozdvižných vozíků používaly speciální přístroje, které byly vybaveny manipulovatelnými plošinami. Během válečného období se snažili výrobci manipulační techniky vyvinout propracovanější techniku, a tak zapracovali na inovacích. Světlo světa tak spatřil například jeřáb na manipulaci s bombovou technikou, jenž je označován za první elektrický vysokozdvižný vozík vůbec.

První čtyřkolé dopravní prostředky používané ve skladech se vyznačovaly jednoduchostí. Ještě neměly k dispozici hydraulické procesy, ba dokonce ani nosné vidlice. Zpočátku se výška zdvihu pohybovala v řádech několika centimetrů, přičemž náklad tak byl předáván na jiné zařízení, ale postupem času se stroje zdokonalovaly.

Vysokozdvižné vozíky v minulosti nevypadaly tak, jak vypadají dnes. Hlavním účelem této někdejší techniky bylo ulehčit nakládání, vykládání a manipulaci se zbožím či materiálem. Jelikož během válečného období nebyl dostatek pracovní síly, pomoc těchto vysokozdvižných vozíků přišla vhod.

Vozíky, které se nyní používají ve skladech a logistice, se začaly vyrábět na počátku 20. století, ovšem tehdy se jednalo pouze o raritu.

Za předchůdce moderních vysokozdvižných vozíků se považuje nákladní vozík Tructatr s protiváhou a místem pro řidiče, za kterým stála společnost Clark.

Tructatr pochází z roku 1917, v roce 1920 však na trh vstoupil úplně první vozík, jenž už využívá hydrauliky.

V roce 1923 se začal prodávat zase první elektrický vozík s vidlicemi, který už vypadal jako ty dnešní vysokozdvižné vozíky.

Jaké druhy vysokozdvižných vozíků existují?

Z nejširšího hlediska se rozdělují na dvě kategorie, a to podle toho, na jaký pohon fungují. První možností jsou elektrické vozíky, respektive akumulátorové, a druhou možností jsou vozíky se spalovacím motorem (diesel, benzin, LPG). Dále se tito pomocníci rozdělují podle způsobu řízení, a to na ručně vedené, s pákovým řízením a volantovým řízením. Specifickou skupinou jsou vysokozdvižné vozíky se zdvihací plošinou.

Dále se setkáte s podtypy vysokozdvižných vozíků, jako jsou vozíky s vidlicemi a protiváhou, terénní vozíky, vozíky s výsuvnými vidlicemi, retraky, vozíky s bočním nakládáním a teleskopické nakladače.

Záleží tedy na tom, k jakému účelu je chcete využít, což je nezbytné zvážit předtím, než se pustíte do nákupu této techniky.

Na tuzemském trhu působí spousta firem, které se specializují na manipulační techniku. Jednou z nich je třeba i společnost STILL. Vyrábí nejmodernější regálové systémy a nabízí inteligentní tažné soupravy.

STILL má ve svém bohatém produktovém portfoliu vysokozdvižné vozíky, plošinové vozíky, tahače a další systémy intralogistiky. Působí po celé Evropě, nikoliv pouze v České republice, přičemž na evropském trhu má přední postavení. STILL vás tedy uspokojí po všech stránkách. Stačí se podívat na reference STILL.
Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
8. října 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.