Cucáček
Kaučukový cucáček stále ještě mívají u úst naše děti. A přece je to příliš nezdravé, neboť šidítko stálým žmouláním nemluvněte přece jenom chemicky se mění, rozkládá se při čistění a spolknutá slina pak nezůstává bez účinku na zažívací ústroj nemluvněte.
Celá řada ochuravění žaludku a střev u kojenců bývá způsobena hnijícím, špatně čistěným neb zbytečně užívaným kaučukovým cucáčkem, jenom pro pohodlí ošetřovatele užívaným. Podobně je to s cumlem.
Jsou případy, že dává se do úst kojence cumel starý, zkyslý, neb ošetřovatelka omočí jej v mléce, potom sama v ústech navlhčí a oslintá a po té vloží do úst maličkého svěřence, který nezřídka vyssál si z takového cumlíčku prudký katarh žaludku.
V pokročilejším věku opět děti mnoho pijí a to před jídlem i po jídle. A to je rovněž chybou. Nechť dítě dosyta se napije po jídle, ale nikdy před jídlem nebo zbytečně mezi dnem na prázdný žaludek.
Na noc trochu mléka neb doušek vody neuškodí, ale v noci nápoj dítěte je zbytečný — ať spí. Jinak již předem zvyká hospodě.
U nás vidíme, že dětem se dává pivo a jiné lihové nápoje, zvykají si na cukrovinky a na jídla jen dospělým vhodná, což zvláště v dobře situovaných rodinách jest každodenním zvykem. Proto se nelze diviti, že takovouto methodou rostou z dětí alkoholikové.
témata článku:
Diskuze k článku „Rizika dětských dudlíků - nemoci, ale i pozdější alkoholismus“