Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Rizika dětských dudlíků - nemoci, ale i pozdější alkoholismus

původně vyšlo: Česká hospodyně 1906, autor neuveden.
Měl by se malým dětem dávat dudlík? Nejen nad tím, zda jsou dudlíky pro děti zdravé nebo naopak nebezpečné, se zamýšlí článek z roku 1906.


Cucáček

Kaučukový cucáček stále ještě mívají u úst naše děti. A přece je to příliš nezdravé, neboť šidítko stálým žmouláním nemluvněte přece jenom chemicky se mění, rozkládá se při čistění a spolknutá slina pak nezůstává bez účinku na zažívací ústroj nemluvněte.

Celá řada ochuravění žaludku a střev u kojenců bývá způsobena hnijícím, špatně čistěným neb zbytečně užívaným kaučukovým cucáčkem, jenom pro pohodlí ošetřovatele užívaným. Podobně je to s cumlem.

Jsou případy, že dává se do úst kojence cumel starý, zkyslý, neb ošetřovatelka omočí jej v mléce, potom sama v ústech navlhčí a oslintá a po té vloží do úst maličkého svěřence, který nezřídka vyssál si z takového cumlíčku prudký katarh žaludku.

V pokročilejším věku opět děti mnoho pijí a to před jídlem i po jídle. A to je rovněž chybou. Nechť dítě dosyta se napije po jídle, ale nikdy před jídlem nebo zbytečně mezi dnem na prázdný žaludek.

Na noc trochu mléka neb doušek vody neuškodí, ale v noci nápoj dítěte je zbytečný — ať spí. Jinak již předem zvyká hospodě.

U nás vidíme, že dětem se dává pivo a jiné lihové nápoje, zvykají si na cukrovinky a na jídla jen dospělým vhodná, což zvláště v dobře situovaných rodinách jest každodenním zvykem. Proto se nelze diviti, že takovouto methodou rostou z dětí alkoholikové.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1906, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
19. srpna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.