Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Námořní loď plovoucí na obřích kolech: geniální vynález, nebo podvod?

původně vyšlo: Epocha 1898, autor neuveden.
Historie je plná podivných vynálezů, které slibovaly ohromný pokrok. Jeden takový realizovaný nápad od vynálezce Ernesta Bazina vám představí článek z roku 1898.


Bazinova loď — švindlem.

Před nějakou dobou roznesla se celým světem zvěst o novém sensačním a nevyrovnatelném vynálezu v oboru lodnictví, a všechny illustrované časopisy přinesly k pověsti této také illustraci — loď na kolách, vynalezenou francouzským inženýrem Bazinem.

Novou lodí měly býti vzdálenosti tisíce mil měřící hříčkou překonatelny a návštěva Ameriky vyličována bezmála jako dvoudenní pohodlný výlet.

Podstata nového vynálezu záležela v tom, že na rozdíl dosavadního pohybu lodi, který se děje smykem přes vlny, jako u saní sněhem, lodí Bazinovou díti se měl kolotem čtyř ohromných dutých kol, mezi nimiž upravena paluba. Loď měla míti báječnou rychlost a naprostou neodvislost od bouří a mořských větrů.

Bazin dal si v jedné loděnici na Seině u Paříže zbudovati veliký model své nadmíru sensační lodi. Ale loď se nehýbala z místa i musela býti vlečena na laně. Šťastný vynálezce ovšem podal uspokojivý výklad — loď byla dosud beze strojů, jimiž měla býti opatřena až v haverském přístavě.

Dovlečena do Rouenu, do Havru na cestě pilně obdivována, chválena i pomlouvána, a když v Havru delší dobu stála na vodách, byla opatřena stroji. Stroje začaly pracovati, kola se točila, ale loď pohříchu stála, nehýbala se z místa, vyjma dostala-li se náhodou do proudu.

Inženýr Bazin tvrdil nyní, že má loď — stroje slabé a dal svou sensační loď na provaze dotáhnouti přes průplav k anglickým břehům, jinak s místa se nehýbala a konec konců loď prodána, v dražbě do starého železa.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1898, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
23. července 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.