Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jakého věku se dožijete? Prozradí vám to výpočet anglické pojišťovny

původně vyšlo: Česká hospodyně 1901, autor neuveden.
Jak praví jedna pohádková písnička - statistika nuda je, má však cenné údaje. Článek z roku 1901 vám prozradí, jakého věku byste se podle tehdejších statistik anglické pojišťovny pravděpodobně dožili.


Jak vypočte se pravděpodobné stáři člověka.

Společnosti pojišťující na život zakládají svoje výpočty na pravděpodobnosti, zjištěné z mnohonásobných případů.

Sestavují tabulky, jimiž se řídí při vyměřování ročních pojišťovacích premií. Stávají se arciť případy smrti náhlé neb předčasné, oproti nimž stojí ale případy věku neobyčejně vysokého, tak že se tyto protivy vyrovnávají.

Zvláště veliké světové pojišťovny anglické honosí se tabulkami neuvěřitelné správnosti. Stůj zde výpočet jedné takové společnosti.

Dítě rok staré může žiti ještě 39 let, t. j. když dožilo ve zdraví jednoho roku, má pravděpodobnost’ žiti dalších 39.

Dle toho dále člověk 10 roků starý může žiti ještě 51 let, 20 roku starý ještě 41 let, 30 roků starý ještě 34 let, 40 roků starý ještě 28 let, 50 roků starý ještě 21 let a 60 roků starý ještě 14 let, 70letý ještě 9 let, 80letý ještě 4 leta, předpokládaje že žádnou vážnou vadou netrpí.

Dle jiné tabulky, jejíž výsledky s předchozí v podstatě souhlasí, obnáší ještě očekávaný věk jisté osoby dvě třetiny z rozdílu nynějšího věku a 80. Ku př. jistá osoba jest nyní 20 roků stará. Rozdíl 80 a 20 jest 60, z toho ⅔ = 40, může tedy žiti ještě 40 let.

Osoba jest 50 roků stará, rozdíl 80 a 50 jest 30, ⅔ z toho jsou 20, může se tedy osoba ta dočkati věku 70 let.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1901, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. července 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.
Debata k článku Jakého věku se dožijete? Prozradí vám to výpočet anglické pojišťovny


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: