Zelená velkoměsta - projekt starý více jak 100 let

rubrika: historické články / architektura a stavebnictví, původně vyšlo: Epocha 1907, autor —i—
Často se mluví o nutnosti dostat do měst více zeleně. Některá města to realizují, jiná naopak zeleň nahrazují dlažbou a betonem. Článek z roku 1907 vám přiblíží projekt zatravňování střech amerických velkoměst, aby si i městské děti mohly užít přírodu.
Následující text pochází z roku 1907

Zahrady na střechách.

Čistý vzduch, květiny, stromy, ptáci, to vše je velkoměstským dětem známo jen ze škol a parků. Neznají rozkoše vyválet se ve svěží trávě a pohrát si s květinami někde na břehu potoka, naslouchat zpěvu ptactva, ba ani o Slunci nevědí jak je pěkně zlaté vidouce ho stále v závoji dýmu a prachu.

Vyjma těch málo šťastných dětí boháčů, kteří tráví leto ve svých venkovských sídlech, jsou ostatní městské děti odkázány jen na nedělní výlety a na dětská hříště, kde je trochu písku, málo stromů i málo zdravého vzduchu. Dětem nej chudších však není dopřáno ani to málo; vyrůstají v prostředí bídy a špíny sklepních bytů, jsou většinou nedokrevné, nehezké, znemravnělé vším tím hnusem, a vzbuzují bolestnou směs odporu a soucitu.

Američané vymyslili pro své děti zvláštní způsob náhrady za svěží přírodu — zahrady na střechách domů. Zahrady ty netvoří snad několik smutných kytiček a kbelík se zaprášeným oleandrem, neboť Američané nedělají nic polovičatě.

Na ploché střechy domů nanesou důkladnou vrstvu dobré zahradní hlíny, nasijí tam trávy, nasázejí květin a menších stromků, upraví hezké pískové pěšinky, navezou hromadu písku a co je hlavní, neschází tam ani svěží vzduch.

Zahrada je obehnána dokola vysokým dřevěným mřížovím a ohromná propast jistě odstraší každého malého zbojníka před nějakým smělým pokusem. Tak dostávají děti svůj ráj a daří se jim tam tělesně i duševně znamenitě.

Mají volný pohyb, Slunce, vzduch, pěstují svoje květinky a ošetřují stromky, mají s ohromné výše široký rozhled a učí se myslit. Ovšem, schází tam mnohé; ale oč lepší je tato improvisace přírody před dusnými byty?

Zdá se, jakoby se velkoměstským chudasům otevíral celý svět; v každém ohledu je to šťastná myšlenka hodná pozornosti i následování.

Američané ovšem nezapomněli ani na sebe! Na svých „škrabačích mračen“ si zřídili celé kolonie vzdušných ložnic, kde v letě spánkem na svěžím vzduchu posilují své nervy otřesené denní honbou za obchodem.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1907, autor —i—


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
15. července 2019


Diskuze k článku „Zelená velkoměsta - projekt starý více jak 100 let“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.