Zelená velkoměsta - projekt starý více jak 100 let

původně vyšlo: Epocha 1907, autor —i—
Často se mluví o nutnosti dostat do měst více zeleně. Některá města to realizují, jiná naopak zeleň nahrazují dlažbou a betonem. Článek z roku 1907 vám přiblíží projekt zatravňování střech amerických velkoměst, aby si i městské děti mohly užít přírodu.


Zahrady na střechách.

Čistý vzduch, květiny, stromy, ptáci, to vše je velkoměstským dětem známo jen ze škol a parků. Neznají rozkoše vyválet se ve svěží trávě a pohrát si s květinami někde na břehu potoka, naslouchat zpěvu ptactva, ba ani o Slunci nevědí jak je pěkně zlaté vidouce ho stále v závoji dýmu a prachu.

Vyjma těch málo šťastných dětí boháčů, kteří tráví leto ve svých venkovských sídlech, jsou ostatní městské děti odkázány jen na nedělní výlety a na dětská hříště, kde je trochu písku, málo stromů i málo zdravého vzduchu. Dětem nej chudších však není dopřáno ani to málo; vyrůstají v prostředí bídy a špíny sklepních bytů, jsou většinou nedokrevné, nehezké, znemravnělé vším tím hnusem, a vzbuzují bolestnou směs odporu a soucitu.

Američané vymyslili pro své děti zvláštní způsob náhrady za svěží přírodu — zahrady na střechách domů. Zahrady ty netvoří snad několik smutných kytiček a kbelík se zaprášeným oleandrem, neboť Američané nedělají nic polovičatě.

Na ploché střechy domů nanesou důkladnou vrstvu dobré zahradní hlíny, nasijí tam trávy, nasázejí květin a menších stromků, upraví hezké pískové pěšinky, navezou hromadu písku a co je hlavní, neschází tam ani svěží vzduch.

Zahrada je obehnána dokola vysokým dřevěným mřížovím a ohromná propast jistě odstraší každého malého zbojníka před nějakým smělým pokusem. Tak dostávají děti svůj ráj a daří se jim tam tělesně i duševně znamenitě.

Mají volný pohyb, Slunce, vzduch, pěstují svoje květinky a ošetřují stromky, mají s ohromné výše široký rozhled a učí se myslit. Ovšem, schází tam mnohé; ale oč lepší je tato improvisace přírody před dusnými byty?

Zdá se, jakoby se velkoměstským chudasům otevíral celý svět; v každém ohledu je to šťastná myšlenka hodná pozornosti i následování.

Američané ovšem nezapomněli ani na sebe! Na svých „škrabačích mračen“ si zřídili celé kolonie vzdušných ložnic, kde v letě spánkem na svěžím vzduchu posilují své nervy otřesené denní honbou za obchodem.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1907, autor —i—


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
15. července 2019


Diskuze k článku „Zelená velkoměsta - projekt starý více jak 100 let“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.