Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jaká byla Paříž v roce 1896

původně vyšlo: Světem letem 1896, autor E. St. Vráz.
Milujete atmosféru Paříže a toužíte se tam vydat na výlet? Historický článek z roku 1896 vám přináší jedinečný popis toho, jaké bylo toto francouzské město nad Seinou za dob našich prapředků.


Panorama Paříže.

Je-li Řím hlavním městem minulosti, je zajisté Paříž světovým střediskem přítomnosti.

Ač přemnohá města se snaží vyrovnati se metropoli francouzské, nepodařilo se dosud žádnému dosíci té vybrané elegance, raffinované rozjařenosti celé její nálady, krásného uspořádání tříd a boulevardů, jakož i velkolepé nádhery architektonických, Paříži vlastních výtvorů.

Jako je Švýcarsko evropským místem ku zotavení, tak je Paříž nepřednějším ústředím zábavním. Z nejvzdálenějších krajů světa hrnou se tam ročně ku pobavení se tisíce tisíců.

A Paříž již umí rozjařit, povznítit a uchvátit!

Takřka každá výkladní skříň je již sama o sobě pozoruhodnou uměleckou výstavou. Každým okamžikem je nejbližší krásná třída zcela znenadání dějištěm nějaké vzrušující události.

Dvacet osm mostů, mnohé se zajímavou historickou minulostí, přepíná živý proud Sekvany, kteráž dělí město ve dvě, téměř stejné poloviny. Téměř dva a půl milionu lidí bydlí v Paříži na prostoře poměrně skrovné, neboť Francouz obývá spíše jednotlivá poschodí domu než v domě sám.

Paříž je krásné a i čistotné město. Péče, jaká se zde kanalisaci věnuje, vzbuzuje až závistivý obdiv četných navštěvovatelů; jeť v tom ohledu Paříž pravým kontrastem liknavosti, jakáž se jeví k opatřením ve příčině čistoty mnohých jiných hlavních měst starého i nového světa.

Snad to je příčinou, že — »umírá-li pravý Američan, cestuje do Paříže!«


Původní zdroj historického článku:
Světem letem 1896, autor E. St. Vráz.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
14. července 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.
Debata k článku Jaká byla Paříž v roce 1896


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: