Minulost jako na dlani: Fototapety s mapou i jinými motivy

článek je inzerce, nejde o historický text
Milujete historii a všechno, co je s ní jakkoli spjaté? Pak není od věci ladit svůj interiér přesně tímto způsobem. Ne, nikde není psáno, že byste museli nezbytně nakupovat v antikvariátech a bazarech starý nábytek a jiné pamětihodnosti. Vnitřní prostory jakéhokoli objektu si můžete jednoduše přizpůsobit mnohem levněji, rychleji a efektivněji.

Postačí vám k tomu pouze nákup těch správných fototapet. K dispozici jsou nejrůznější historické motivy, které určitě stojí za to. Místnosti mohou ladit do jakéhokoli nejen architektonického stylu. Pojďme se tedy na některé základní podívat blíže.


Starší zobrazení zeměkoule

Pokud chcete vsadit na mystické doby objevitelů, máte možnost. Výbornou volbou je fototapeta mapy světa, jež zachycuje obě polokoule. Na těch jsou zaznačené jednotlivé země, a to klidně i v černobílé podobě. Takovéto zachycení mapy světa je určitě velmi poutavé a bude vás dlouhodobě bavit. Jinak toto zobrazení zeměkoule dokáže přinést také originální styl se vším všudy.

Detailní propracování jednotlivých znaků v černobílé podobě vypadá maximálně precizně a poutavě. Součástí zachycení obou polokoulí jsou také rovnoběžky a poledníky. Tím pádem dostává mapa jako taková ještě další zajímavý rozměr. Mnozí lidé si vzpomenou na hodinu zeměpisu, již zažívali každý den ve škole. Putování po zemi je navíc neskutečná zábava, kterou si vždy rádi připomenete.


Chcete starší mapu? Vybírat je z čeho

Hodně dobrou volbou jsou i klasické mapy světa, případně jeho částí ve starším pojetí. Patrné jsou na nich stopy staršího písma, unikátní ruční kresby a další specifika, jichž se na současných standardizovaných mapách nemáme šanci dočkat. Opět tady tyto starší mapy nemusejí být vyvedeny ve všech barvách.

Často postačí pouze černobílé provedení, případně variace v hnědé podobě. Takto koncipované mapy přitahují oči všech příchozích a v interiéru vypadají moc hezky. A jaké konkrétní mapy je možné volit? Kupříkladu Komenského mapu Evropy, případně variace map z válečných let. Alternativ je zkrátka poměrně hodně a mnohé jsou maximálně poutavé.


Cestovatelské mapy s dalšími dobovými motivy

Starší fototapeta s mapou světa může upoutat i dalšími motivy, jež jakkoli souvisejí s objevováním a dalekými cestami. Mimochodem, víte, kdy existovalo nejvíce objevných plaveb? Ano, tušíte správně, bylo tomu tak v období renesance, tedy zhruba od 14. do 17. století. Takový výjev třeba i dobové mapy mohou doplňovat některé tradiční pomůcky cestovatelů této doby.

Na mysli máme samozřejmě hlavně kompas. Právě díky němu bylo možné cestovat na mnohá místa jednodušeji s tím, že námořnici alespoň tušili, kam vlastně plují. Výjimkou byla snad jen plavba Kryštofa Kolumba, kdy ještě dlouho sám slavný mořeplavec netušil, že se nachází v Latinské Americe. Počítal s doplutím do Indie.

Hodně frekventovanou středověkou pomůckou byl také astroláb. Jednalo se fakticky o jakousi maketu zeměkoule, podle níž se také určovaly zeměpisné směry. Z dalších předmětů typických pro cestovatele jmenuje ještě dalekohled. Samozřejmě ten v podobě kukátka. Dalekohledy na obě oči se staly až hudbou budoucnosti.


Současné mapy v obrázcích a barvách

Nejen minulost, ale i současnost dokáže zaujmout. Důkazem budiž klasické moderní mapy třeba i v politické podobě. K dispozici jsou mapy vyznačující jednotlivé státy současného světa. S nějakou retro náladou tyto mapy příliš společného nemají, nicméně vypadají moc hezky. Potřebujete-li rychle zjistit, kde se nachází ten či onen stát, máte to mít. Informace bude k dispozici prakticky okamžitě. I plánování společné dovolené se značně usnadní.


Abstrakce v cestovatelském pojetí

I abstraktní záležitosti týkající se cestování mohou být náramné. Krásná fototapeta na zeď mapu znázorňuje pouze v barevném pojetí bez nějakých přesných hranic jednotlivých světadílů. Tím pádem si můžeme pouze domýšlet, že se jedná o skutečnou mapu mající něco společného s realitou. Barevnými odstíny dokáže ale takováto mapa v každém případě dokonale zaujmout.



Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
12. července 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.