Pitný režim miminek: je zdravé dávat kojencům pít vodu?

původně vyšlo: Česká hospodyně 1904, autor Jos. Lisý.
Měli by kojenci pít vodu, nebo je to pro ně nebezpečné a měli by pít jen mateřské mléko? Odpověď na tuto otázku hledá článek z roku 1904.


Mají-li kojenci vodu piti?

U matek, jakož i skoro u všech lékařů je to pevnou zásadou, že dítě před ukončením prvého roku života nemá nic jiného než mléko nebo nanejvýš jiný tekutý pokrm obdržeti.

Naproti tomu upozorňuje nás jistý věhlasný lékař na zkušenosti dětských lékařů a praví:

Láhví vychované dítě poněkud ochuravělo a dostalo slabou horečku; možná, že se tu jednalo o okolnost, jíž se žízeň působí. Dítě křičelo a k upokojení ho, dala se dítěti lahev, vzdor tomu, že vydatné množství mléka k sobě vzalo.

Překročení obyčejného množství pokrmů trvalo dva dni, pak nastal průjem a dávení, co přímý následek opětovaného přeplnění. Avšak dítě nechtělo více pokrm, ono mělo jednoduše žízeň, několika lžíci vody bylo by dostačilo a nepříjemným následkům by se bylo předešlo.

Lékař náš je o dobrodiní vody tak přesvědčen, že jí skoro při každé horečné nemoci předpisuje; je to překvapující, praví, jak nepokoj a různé příznaky, které se bolesti a horečce připravují — mizí, podává-li se množství vody 15—16 ccm dítěti neprostředně po, nebo mezi krmením.

Při letním průjmu je následkem silného vodnatého vyměšení ztráta tekutiny pro tělo hrozná. V takových případech pijí ti malí pacienti velmi dychtivě. V parných měsících v červenci a srpnu kojí se dítě příliš často a dlouho, čímž se překojí. Kdyby se dítěti dalo několika lžic vody a jako obyčejně pak se upokojilo by se dítě docela.

Dá-li se za parné doby jednou nebo dvakráte v noci dítěti něco vody k pití, zamezí se tím škodlivý obyčej nočního kojení dítěte, dítě spí pak pohodlně a matka může též nočního odpočinku použiti.

Pitná voda musí býti zdravá, pramenitá, ovšem ale nesmí se příliš studená dítěti dávati. — Nejlépe se dává ssací lahví (cucáčkem) za teploty 10 až 12° C.


poznámka redakce Bejvávalo.cz:
Upozorňujeme, že jde o více než 100 let starý článek a informace zde uvedené nemusí odpovídat současnému stavu poznání! Případné podávání běžné pitné vody kojencům nejdříve konzultujte s lékařem.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1904, autor Jos. Lisý.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
4. července 2019


Diskuze k článku „Pitný režim miminek: je zdravé dávat kojencům pít vodu?“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.