První tlumič hluku na střelné zbraně

rubrika: historické články / válka, zbraně a vojenství, původně vyšlo: Epocha 1909, autor —ý.
Tlumič hluku na zbraně je dnes součástí každé detektivky a občas i součástí skutečného zločinu. S vynálezcem tlumiče hluku, principem jeho fungování a možnými riziky zneužití vás seznámí článek z roku 1909.
Následující text pochází z roku 1909

Neslyšná ručnice.

Syn konstruktéra rychlopalného děla, Hiram Percy Maxim, rozřešil otázku neslyšnosti střelných ran způsobem právě tak jednoduchým, jako duchaplným. Přístroj jeho nesoucí název „silencer“, či jak bychom mohli říci česky, tlumič zvuku, hodí se pro ručnice každého kalibru; jedině jeho rozměry se poněkud pozmění.

Tlumič zvuku jest ocelová trubička dlouhá as 10 cm a opatřená závitem pro našroubování na hlaveň ručnice. Oč jest její průměr větší než hlaveň a vnitřek tlumiče si prohlednem na obrázcích.

Na řezu vidíme řadu zahnutých pásků upevněných spiralně v rource tlumiče; zahnutí pásků jde proti směru hlavně. Střed trubky je volný a neklade střele při opuštění hlavně žádných překážek, takže střela naprosto neutrpí na své rychlosti, přesnosti letu a průraznosti.

Plyny, které opustí hlaveň hned za koulí, mají snahu rozšířit se do šířky; jsou zachyceny spiralně postavenými pásky a musí si jimi pomalu ve vykázaném směru hledat cestu do vzduchu, takže následkem toho opustí ústí tlumiče bez sebe menšího zvuku.

Při výstřelu pušky opatřené tlumičem je slyšet pouze cvaknutí kohoutku, nepříjemné svištění koule letící vzduchem a hluchý její náraz na cíl. Důležitost Maxim-ova vynálezu je nepopěrná. Jak důležitý úkol bude mít vynález Maximův ve válce, není ani možno určit; těžko si také představit bitvu, v níž jediným zvukem bude svištění letících kulí.

Lovci skytá tlumič zvuku tu výhodu, že může vypálit kolik ran chce anižby tím zvěř vyplašil. Vášnivý střelec se může bavit střelbou do terče ve svém pokoji anižby tím způsobil v celém domě poplach.

Jisto jest ovšem, že vynálezu bude hledět užiti pro své nízké cíle také zločinec; jemu však snad bude bráněno tím, že bude prodej silenceru podroben jistým omezením.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1909, autor —ý.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. září 2017


Diskuze k článku „První tlumič hluku na střelné zbraně“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.