Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

První tlumič hluku na střelné zbraně

původně vyšlo: Epocha 1909, autor —ý.
Tlumič hluku na zbraně je dnes součástí každé detektivky a občas i součástí skutečného zločinu. S vynálezcem tlumiče hluku, principem jeho fungování a možnými riziky zneužití vás seznámí článek z roku 1909.


Neslyšná ručnice.

Syn konstruktéra rychlopalného děla, Hiram Percy Maxim, rozřešil otázku neslyšnosti střelných ran způsobem právě tak jednoduchým, jako duchaplným. Přístroj jeho nesoucí název „silencer“, či jak bychom mohli říci česky, tlumič zvuku, hodí se pro ručnice každého kalibru; jedině jeho rozměry se poněkud pozmění.

Tlumič zvuku jest ocelová trubička dlouhá as 10 cm a opatřená závitem pro našroubování na hlaveň ručnice. Oč jest její průměr větší než hlaveň a vnitřek tlumiče si prohlednem na obrázcích.

Na řezu vidíme řadu zahnutých pásků upevněných spiralně v rource tlumiče; zahnutí pásků jde proti směru hlavně. Střed trubky je volný a neklade střele při opuštění hlavně žádných překážek, takže střela naprosto neutrpí na své rychlosti, přesnosti letu a průraznosti.

Plyny, které opustí hlaveň hned za koulí, mají snahu rozšířit se do šířky; jsou zachyceny spiralně postavenými pásky a musí si jimi pomalu ve vykázaném směru hledat cestu do vzduchu, takže následkem toho opustí ústí tlumiče bez sebe menšího zvuku.

Při výstřelu pušky opatřené tlumičem je slyšet pouze cvaknutí kohoutku, nepříjemné svištění koule letící vzduchem a hluchý její náraz na cíl. Důležitost Maxim-ova vynálezu je nepopěrná. Jak důležitý úkol bude mít vynález Maximův ve válce, není ani možno určit; těžko si také představit bitvu, v níž jediným zvukem bude svištění letících kulí.

Lovci skytá tlumič zvuku tu výhodu, že může vypálit kolik ran chce anižby tím zvěř vyplašil. Vášnivý střelec se může bavit střelbou do terče ve svém pokoji anižby tím způsobil v celém domě poplach.

Jisto jest ovšem, že vynálezu bude hledět užiti pro své nízké cíle také zločinec; jemu však snad bude bráněno tím, že bude prodej silenceru podroben jistým omezením.zdroj historického článku:
Epocha 1909, autor —ý.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. září 2017


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku První tlumič hluku na střelné zbraně


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: