Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Humor našich předků: hromada důvodů k tomu dát si pivo

původně vyšlo: Česká hospodyňka 1906, autor neuveden.
Máte rádi pivo? Inu, jistě nejste sami. Článek z roku 1906 vám přináší humorný seznam s řadou různých důvodů, proč si tehdy dávali pivo obyvatelé Mnichova.


Kdy Mnichované pijou pivo.

Je-li zdráv, Mnichovan pije, že ho k tomu pudí zdraví; je-li nemocen, pije, protože pivo mu pomůže.

Má-li žízeň, Mnichovan pije, že pivo hasí; nemá-li žízeň, pije, že mu jistě něco schází a proto že třeba zaopatřiti si žízeň.

Je-li hladov, pije, že pivo sytí; je-li syt, pije pivo, že pomáhá tráviti.

Před jídlem jde na pivo, při jídle dá si přinésti pivo a po jídle jde na pivo. Je-li mu zima, pije pivo protože hřeje.

Je-li rozčilen, pije pivo, že ho utišuje, je-li zemdlen, pije, protože pivo rozčiluje. Pil-li mnoho piva, pije pivo opět, protože jest to nejlepší prostředek pro žaludek; pil-li příliš málo piva, pije rychle znova, poněvadž jest i to ovšem nejlepší prostředek pro žaludek; pil-li příliš málo piva, pije rychle znova, poněvadž jest i to ovšem nejlepší prostředek.

Má-li Mnichovan smutek aneb je-li melancholický, pije pivo, protože vzbuzuje veselé myšlénky; je-li příliš vesele naladěn, pije pivo, že jej opět přivede k sobě. Před hostinou, kde bude piti víno, musí ovšem píti dříve pivo, protože pivo po víně přece nelze piti; když ale jde od vína, pije pivo, neboť dle jeho výroku nic nemůže býti lepšího.

Má-li bolení břicha, pivo stahuje; je-li tělo příliš stěsněno, pivo mu ulehčí. Je-li Mnichovan rabulistický, pije, aby došel poklidu a míru; je-li poklidný a mírný, napije se na kuráž, aby měl vzlet. Je-li hezky, je-li dešť, je-li léto aneb zima — k vůli počasí vždy se musí piti a nechť to počasí jakékoliv, vždyť každé pobádá k pití.

Starému Mnichovanu pivo dodává síly; mladé síle dodává vážnosti stáří. Pivo jest dobré pro starce a muže, avšak i pro ženy a děvčata, pro mládence a panenky, rovněž také školním dítkám, hochům i děvčatům, odkojencům na vodítku, jakož i dětem u prsu, bez rozdílu pohlaví přísluší pivo. Nemůže-li spáti, Mnichovan pije pivo, aby mohl spáti; je li ospalý, jenom pivo může ho udržeti při bdění.

Zkrátka, Mnichovanům pivo jest co Israelitům mana, které proměňovalo se ve vše, a chutnalo každému, jak si toho kdo přál; jest to universalní prostředek bohův i lidstva ; stvořitel jedinou chybu vyvedl, že pivo nesesilá přímo s nebe, aneb že nelze čerpati je přímo ze zdrojů.

Z rána obojí pohlaví pije svůj džbáneček — dopoledne, aby vydrželi, pijou svůj džbáneček — v poledne před obědem svůj džbáneček — při jídle džbáneček — odpoledne džbáneček — doma džbáneček — rozumí se samo sebou, večer najisto džbáneček.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyňka 1906, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. června 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Kolorované snímky

Debata k článku Humor našich předků: hromada důvodů k tomu dát si pivo


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: