Humor našich předků: hromada důvodů k tomu dát si pivo

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Česká hospodyňka 1906, autor neuveden.
Máte rádi pivo? Inu, jistě nejste sami. Článek z roku 1906 vám přináší humorný seznam s řadou různých důvodů, proč si tehdy dávali pivo obyvatelé Mnichova.
Následující text pochází z roku 1906

Kdy Mnichované pijou pivo.

Je-li zdráv, Mnichovan pije, že ho k tomu pudí zdraví; je-li nemocen, pije, protože pivo mu pomůže.

Má-li žízeň, Mnichovan pije, že pivo hasí; nemá-li žízeň, pije, že mu jistě něco schází a proto že třeba zaopatřiti si žízeň.

Je-li hladov, pije, že pivo sytí; je-li syt, pije pivo, že pomáhá tráviti.

Před jídlem jde na pivo, při jídle dá si přinésti pivo a po jídle jde na pivo. Je-li mu zima, pije pivo protože hřeje.

Je-li rozčilen, pije pivo, že ho utišuje, je-li zemdlen, pije, protože pivo rozčiluje. Pil-li mnoho piva, pije pivo opět, protože jest to nejlepší prostředek pro žaludek; pil-li příliš málo piva, pije rychle znova, poněvadž jest i to ovšem nejlepší prostředek pro žaludek; pil-li příliš málo piva, pije rychle znova, poněvadž jest i to ovšem nejlepší prostředek.

Má-li Mnichovan smutek aneb je-li melancholický, pije pivo, protože vzbuzuje veselé myšlénky; je-li příliš vesele naladěn, pije pivo, že jej opět přivede k sobě. Před hostinou, kde bude piti víno, musí ovšem píti dříve pivo, protože pivo po víně přece nelze piti; když ale jde od vína, pije pivo, neboť dle jeho výroku nic nemůže býti lepšího.

Má-li bolení břicha, pivo stahuje; je-li tělo příliš stěsněno, pivo mu ulehčí. Je-li Mnichovan rabulistický, pije, aby došel poklidu a míru; je-li poklidný a mírný, napije se na kuráž, aby měl vzlet. Je-li hezky, je-li dešť, je-li léto aneb zima — k vůli počasí vždy se musí piti a nechť to počasí jakékoliv, vždyť každé pobádá k pití.

Starému Mnichovanu pivo dodává síly; mladé síle dodává vážnosti stáří. Pivo jest dobré pro starce a muže, avšak i pro ženy a děvčata, pro mládence a panenky, rovněž také školním dítkám, hochům i děvčatům, odkojencům na vodítku, jakož i dětem u prsu, bez rozdílu pohlaví přísluší pivo. Nemůže-li spáti, Mnichovan pije pivo, aby mohl spáti; je li ospalý, jenom pivo může ho udržeti při bdění.

Zkrátka, Mnichovanům pivo jest co Israelitům mana, které proměňovalo se ve vše, a chutnalo každému, jak si toho kdo přál; jest to universalní prostředek bohův i lidstva ; stvořitel jedinou chybu vyvedl, že pivo nesesilá přímo s nebe, aneb že nelze čerpati je přímo ze zdrojů.

Z rána obojí pohlaví pije svůj džbáneček — dopoledne, aby vydrželi, pijou svůj džbáneček — v poledne před obědem svůj džbáneček — při jídle džbáneček — odpoledne džbáneček — doma džbáneček — rozumí se samo sebou, večer najisto džbáneček.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyňka 1906, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. června 2019


Diskuze k článku „Humor našich předků: hromada důvodů k tomu dát si pivo“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.