Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Francouzský kostel na vrcholu tajemné skály

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
Máte rádi zvláštní přírodní úkazy se údajně zázračnou mocí a staré kostely? V tom případě má pro vás historický článek z roku 1904 zajímavý tip na výlet do Francie.


Sv. Michael u Le Puy.

Nedaleko hlavního města franc. departementu Haute Loire Le Puy en Velay tyčí se k nebi podivná kuželovitá skála, vysoká 85 m., na jejímž vrcholu stojí kostel sv. Michaela.

V západních Alpách vyskytuje se více podobných skalních útvarů, jež Francouzi nazývají v obecné mluvě jehlami. Skalní kužel s kostelem sv. Michaela láká k sobě rok co rok mnoho cizinců, kteří Le Puy navštěvují.

Město samo jest dosti rozsáhlé, má skoro 20.000 obyvatelů, biskupství, kněžský seminář, učitelské ústavy mužské, ženské, knihovnu a museum s pěknými sbírkami.

Ležíť Le Puy v geologicky zajímavé pánvi. Okolí jest původu sopečného a byly zde objeveny přečetné kosti vyhynulých zvířat a také dvě kostry lidské z doby objevení se prvního člověka na zemi.

Na místě, kde nyní leží město Le Puy, stávalo v dobách opanování Galie Římany město Anicium. Od pradávna uctíván zde kámen, jemuž přičítána moc hojiti malo mocenství a zimnici.

Později předmětem úcty stal se zázračný mariánský obraz v hlavní kathedrále městské, k němuž putovali i králové a papežové.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. června 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.
Debata k článku Francouzský kostel na vrcholu tajemné skály


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: