Francouzský kostel na vrcholu tajemné skály

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
Máte rádi zvláštní přírodní úkazy se údajně zázračnou mocí a staré kostely? V tom případě má pro vás historický článek z roku 1904 zajímavý tip na výlet do Francie.


Sv. Michael u Le Puy.

Nedaleko hlavního města franc. departementu Haute Loire Le Puy en Velay tyčí se k nebi podivná kuželovitá skála, vysoká 85 m., na jejímž vrcholu stojí kostel sv. Michaela.

V západních Alpách vyskytuje se více podobných skalních útvarů, jež Francouzi nazývají v obecné mluvě jehlami. Skalní kužel s kostelem sv. Michaela láká k sobě rok co rok mnoho cizinců, kteří Le Puy navštěvují.

Město samo jest dosti rozsáhlé, má skoro 20.000 obyvatelů, biskupství, kněžský seminář, učitelské ústavy mužské, ženské, knihovnu a museum s pěknými sbírkami.

Ležíť Le Puy v geologicky zajímavé pánvi. Okolí jest původu sopečného a byly zde objeveny přečetné kosti vyhynulých zvířat a také dvě kostry lidské z doby objevení se prvního člověka na zemi.

Na místě, kde nyní leží město Le Puy, stávalo v dobách opanování Galie Římany město Anicium. Od pradávna uctíván zde kámen, jemuž přičítána moc hojiti malo mocenství a zimnici.

Později předmětem úcty stal se zázračný mariánský obraz v hlavní kathedrále městské, k němuž putovali i králové a papežové.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
3. června 2019


Diskuze k článku „Francouzský kostel na vrcholu tajemné skály“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2022 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.