Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Proč musel arcivévoda Ferdinand Karel narychlo opustit Prahu

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
Ne každého šlechtic s modrou krví zajímá jen politika a armáda. Arcivévoda Ferdinand Karel, bratr následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este, si raději v Praze užíval divadlo, umění a zábavu. Článek z roku 1904 vám popíše situaci, kdy musel pražské Hradčany narychlo opustit.


Arcivévoda Ferdinand Karel.

Jak denní listy oznamují, končí se náhlým odchodem nedlouhý pobyt arcivévody Ferdinanda Karla, bratrovce císařova a nejmladšího bratra následníkova v Praze, kdež měl sídlo na staroslavných Hradčanech.

Nedávno kolovaly o něm různé pověsti — podle nichž arcivévoda hodlal vstoupiti ve sňatek s dívkou původu občanského, jejíž jméno tak osvětleno náhle bengálem největší sensace; jest prý to dcera professora Czubra, kdysi učitele na školách českých, jenž prý dokonce i nějakou knihu českou vydal.

Jestliže jest náhlý odjezd arcivévody ve spojení s dobrodružnou pověstí touto, rozhodovati nemůžeme.

Arcivévoda narodil se r. 1868, dosáhl tedy 36. roku svého stáří. Staré sídlo českých králů, Hradčany, osiří znovu a podle všeho na delší čas.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
31. května 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Kolorované snímky

Debata k článku Proč musel arcivévoda Ferdinand Karel narychlo opustit Prahu


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: