Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Český traktor, vyráběný už v roce 1911 v Mladé Boleslavi

původně vyšlo: Epocha 1911, autor —s.
Když se řekne český traktor, tak vás asi napadne hlavně značka Zetor. Článek z roku 1911 vám ale představí daleko starší zemědělský stroj, pocházející z Mladé Boleslavi.


Benzinový motorový pluh

Známá hospodářská strojírna Ant. Dobrý v Mladé Boleslavi sestrojila velmi pěkný motorový pluh a lokomobilu pro hospodářské účely, jež zasluhuje zvláštní zmínky.

Myšlenka není sice nová, ale je záslužno, že se naše strojírny obracejí na podobné věci, které mají velikou budoucnost, a jež předem tak odstraňují cizí konkurrenci.

Jak patrno z vyobrazení, je to stroj promyšlený, který může vítězně čelit dosavadním parním lokomobilám.

Silný motor je hnán benzinem neb petrolinem; zapalování obstarává silný zapalovač dynamoelektrický a v reservě jest ještě akumulator, který znemožňuje, aby poruchou jednoho ústrojí zůstal celý stroj bez pomoci. Chlazení si obstarává motor čerpadlem; v předu je mohutný chladič, jehož intensita je zvětšována ventilatorem.

Aby mohl stroj jeti na půdě sebe nerovnější, je za tím účelem skloubení předních kol s konstrukcí vozu konstruováno tak, že bez obtíží přejede jakýkoli kámen v cestě.

Pro pohon hospodářských strojů slouží řemenice na hřídeli motoru. Stroje tyto se vyrábějí ve velikostech 12—14 HP, 25— 30 HP a 45—50 HP.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1911, autor —s.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
30. května 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Kolorované snímky

Debata k článku Český traktor, vyráběný už v roce 1911 v Mladé Boleslavi


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: