Triky našich prababiček, jak po vyprání získat dokonale bílé prádlo

rubrika: historické články / rodina, móda a životní styl, původně vyšlo: Česká hospodyně 1902, autor neuveden.
Už za našich prababiček platilo, že dokonale bílé prádlo je nejlepší vizitkou dobré hospodyňky. Článek z roku 1902 vám popíše, jaké postupy naše prababičky tehdy při praní a bělení prádla používaly.
Následující text pochází z roku 1902

Bílení prádla.

Oslňující bělost prádla, na níž si hospodyňka právem tak zakládá, docílí se jen bílením.

Nejstarší a nejpřirozenější způsob bílení jest na trávníku; poznenáhlu ubírá prádlu veškerá barviva, aniž by vlákna přerušovalo. Nelze je ale všude provésti a proto jsme nuceni sáhnouti k chemickým prostředkům, jmenovitě ku chloru a dá se jimi takových výsledků docíliti, jako bílením na trávníku a mají mimo to tu výhodu, že menší prací rychleji k cíli vedou.

Mnohé hospodyňky obávají se škodlivého účinku chloru na trvanlivost tkaniva, avšak náležitým zředěním prostředku a následujícím pečlivým vypráním lze se poškození jeho plně vyvarovati. Zažloutlé (zašlé) prádlo zbělí jako sníh, nechá-li se v roztoku &frac110; - ⅙ procenta chlorového vápna ležeti. Na 100 / vody vezme se 10—17 dkg chlorového vápna, aniž by v nejmenším škodlivý účinek jeho na tkanivo zjištěn býti mohl.

Když mimo to z opatrnosti, než vybílené plátno ve vodě vymácháme, ještě je vodní lázní, v níž jest trochu siřičitanu sodnatého rozpuštěno protáhneme, jest výsledek tím bezpečnější. Tato sůl jest velice laciná a dá se jí kávová lžička do konve vody. Chlorového vápna použije se nejlépe tak, že se odvážené množství ve velké lahvi ve studené vodě rozpustí častým třepáním a pak roztok necháme ustáti. Čirý, nad usazeninou nacházející se roztok se do vaničky na prádlo, jež bíliti chceme, vlije a s vodou tam nalitou dobře smísí.

Ještě pohodlnějším jest, použijeme li chloru v podobě Javellského (čti žavel) roztoku, jejž si levně a snadno dle tohoto návodu můžeme připraviti. V nádobě hliněné neb z kameniny se půl kilogr. chlorového vápna, které se u materialisty koupí, se 4 litry vody poleje a tato směs se za stálého míchání kouskem dřeva nechá více hodin státí. Současně rozpustíme 600 gramů Glauberovy soli ve 2 litrech teplé vody a tento roztok po úplném vychladnuti vlijeme do čirého výtažku z chlorového vápna, t. j. do slité nad usazeninou vyvstalé tekutiny.

Tím povstane mlékovitá tekutina (vylučuje se sádra.) Sádra nechá se přes noc usednouti a hotový čirý Javellský louh slije. Sklenice roztoku stačí na vědro vody. Prádlo zůstane 3—4 hodiny v něm, pak se tekutina vypustí a prádlo v čisté vodě vymáchá. I zde možno před vymácháním stopy chloru siřičitanem sodnatým jako prve odstraniti.

Javellský louh drží se v dobře zakorkovaných lahvích na chladném místě velmi dlouho, jen nezapomeňme lahve si cedulkou označiti, na níž napsáno jest: Louh Javellský — na vědro vody 1 sklenici.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
29. května 2019


Diskuze k článku „Triky našich prababiček, jak po vyprání získat dokonale bílé prádlo“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.