Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Ochrana oblečení proti molům podle našich prababiček

původně vyšlo: Česká hospodyně 1902, autor neuveden.
Trápí vás doma šatní mol? Nechte si poradit v článku z roku 1902, jak své oblečení chránit před řáděním molů.


Ochrana proti molům.

Přijde brzy doba, kdy budou kožešiny odkládány k letnímu odpočinku a třeba chrániti je proti největším jich škůdcům — molům.

Moli kladou svá vajíčka z jara a proto musí tu dostati se vlně a kožešině před rušivou činnosti molů náležité ochrany. Tolik je známo asi všude, že vyvinutý mol škody nenadělá, nýbrž jen jeho housenka.

Od dubna a až pozdě do srpna vídáme moli přeletovati ve stavení, někdy i dříve, je-li počasí teplé, brzy po vylíhnutí vyhledají si místo, kam vajíčka svá uloží. V každém hnízdě nachází se 12—75 vajíček, z nichž vylíhnou se brzy malí bílí červíci a dají se hned s chutí do práce.

Co se týče záchranných prostředků proti těmto malým škůdcům, jsou všecky krátce řečeno bezvýznamnými, když jich nepoužijeme dříve, než vajíčka jsou uložena. Stávají věci, jako cedrové dřevo, kafr, tabák a j., jež vydávají zápach molům odporný a proto se mu tito vyhýbají ; jsou-li ale již vajíčka do kožešin snesena, pak nevadí více zápach červíkům, jež stejně důsledně dílo zkázy konají, byť obklopoval je zápach sebe silnější a odpornější.

Proto jedině pomáhá, když přístup molům zabráníme. Když odkládáme šaty vlněné a kožešiny, jež snad po celé léto nevyndáme, důkladně je rákoskou vyklepeme a několik dní provětrejme na slunci. Nic není molům protivnějšího, než přímé i rozptýlené světlo.

Po provětrání zabalíme šaty do silného papíru a balík zalepíme, aby nebylo nikde otvoru, jímž by se mohli moli prodrati. Papírem se moli prokousati nemohou. Nábytek poduškový se jednou za týden proklepe a vykartáčuje.

V prvé polovici léta, v době to snášení vajíček — má se poduškový nábytek denně proklepávati a kde na moli přijdeme, máme je ničiti; za dne sedí v koutech na tmavých stěnách. Domy, poblíž jichž stojí stříbrné topoly, jsou více moly navštěvovány.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. května 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Ochrana oblečení proti molům podle našich prababiček


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: