Co způsobuje křeče u malých dětí a jak je řešit

rubrika: historické články / lékařství a zdraví, původně vyšlo: Česká hospodyně 1902, autor neuveden.
Jak naše prababičky řešily situace, když malé dítě dostalo silnou křeč? O tom vás bude informovat článek z roku 1902.
Následující text pochází z roku 1902

Návaly křečí u dětí.

Dětské křeče nejsou ve většině případů samostatnou nemocí, nýbrž toliko průvodním zjevem některé jiné nemoci, při níž dráždí se nervy a následek toho dráždění jsou právě křeče; neboť nervová soustava dětí jest velice jemná a daleko citlivější, než u odrostlých.

Náklonnost ku křečím u dětí může býti také zaviněna, nedrží-li se děti v náležité čistotě, můsí-li žiti v dusných, nevětraných a vlhkých světnicích neb namahá-li se kojící žena příliš, pije lihové nápoje, požívá silně kořeněná jídla atd.

Hlavní příčina vězí ale v nedostatečném zažívání a proto má se právě na toto hleděti. Jest obecně známo, že také bolesti spojené s vynikáním zubů způsobují křeče a to velice nebezpečné a poranění, zvláště zvyk mladých opatrovnic, třeba i matek upravovati hlavičku dítěte novorozeného tlačením, jakož i zavíjení dětí z tuha může přivoditi škodlivé účinky.

Později, kdy se učí děti choditi, snadno při nedostatečném dohledu mohou přijití k úrazu, neb pouhému otřesu, jenž má za následek křeče, zánět mozku ba i ochrnutí. Jak mnoho dětí touto cestou se zmrzačilo, že úrazu nedbáno ve falešném domnění, že se dítě vůbec poraniti nemůže. Pro křehkost a slabost tělíčka jest dítě právě náchylno k úrazům vnitřním a jichž následky teprve později se vyvinou, kdy pomoc jest již marnou.

Předzvěstí křečí zvláště mladé matky ne vždy zpozorují, zřídka kdy dostavují se křeče bez zjevů předchozích. Zdánlivý úsměv dítěte ve spánku méně než 6 neděl starého, jest vždy zlým znamením, neboť dítky v tomto stáří ještě se nesmějí.

Těžký dech, jenž dokonce někdy se zaráží, modravý nádech kol ústek jsou dalším příznakem a vzbudí-li se dítě, třeba následkem nějakého hřmotu, vrní. Nicméně není ještě takový nával nebezpečným a obyčejně rychle pomíjí.

Nebezpečnější jest stav, když děti palce zatínají do pěstí, ze spaní se děsí, obličej zčervená, ale hned na to zmodrá a panenky v očích se rozšiřují. Když zůstanou větší děti pojednou s široce rozevřenýma očima jako přikované státí, jistě blíží se křeče a v dalším průběhu otočí se oči nahoru, že jen bělmo pozorovati jest a rty se pěnou pokrývají.

Při každém způsobu křeče, při nichž pojí se silné zčervenání obličeje a vychladnutím nohou, což jest následkem prudkého návalu krve do hlavy, má se hlava ihned studenou vodou otříti neb mají se dáti na ní studené obklady. Tento průběh křečí objevuje se již při špatném trávení, těžkém vynikání zubů, jakož i horečnatých nemocech vyrážkových.

Když dostaví se při těchto nemocech předzvěsti křečí, jako veliká ospalost, omámení, při němž dítě leží s očima napolo otevřenýma, vyděšení, horkost v hlavě, zvracení a j., uděláme nejlépe, když hned lékaře zavoláme. Při mnohých křečích malých dětí odporučuje se vedle omývání hlavy studenou vodou, horké lázně na nohy a tření lýtek rukoma.

poznámka redakce Bejvávalo.cz:
Jde o článek z roku 1902, informace zde uvedené nemusí odpovídat současné medicíně. V případě křečí nebo jiných zdravotních problémů vašeho dítěte situaci konzultujte s lékařem!


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1902, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. května 2019


Diskuze k článku „Co způsobuje křeče u malých dětí a jak je řešit“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.