Hysterie a vibrátory na začátku 20. století

článek je inzerce, nejde o historický text
Ženy neprožívají sexuální touhy ani uspokojení. Jsou pouhými „masitými nádobami“, které slouží pro uspokojení mužské sexuální žádostivosti, nádobami na jejich semeno a děti. Jediné, co potřebují k uspokojení své erotické stránky je právě mužská ejakulace.

Přesně s tímto názorem žila evropská společnost ještě na začátku 20. století. Sexuální uspokojení žen se nepovažovalo jen za přísné tabu, ale rovnou za něco v podstatě neexistujícího. Tento názor byl ve společnosti natolik zakořeněn, že mu věřila i většina žen.

Elektrický vibrátor přesto existoval už od 19. století. Že to zní trochu jako protimluv – na jednu stranu ženskou sexualitu potlačovat a ani v ni nevěřit a na druhou stranu se věnovat vynalezení pomůcky, která jim poslouží k dosažení orgasmu?

Ale kdepak, ten přece nemá se sexualitou vůbec nic společného. Alespoň podle tehdejší společnosti.

V roce 1859 totiž americký lékař George Taylor sepsal dokument o 75 stránkách, ve kterém se věnoval možným příčinám ženské hysterie. Kromě nervových poruch lékař zjistil, že jednou z možných léčeb je manuální stimulace ženských pohlavních orgánů, která vede k tzv. paroxysmu neboli léčivému záchvatu – protože orgasmu ženy přece nedosahovaly. Tento paroxysmus měl podle Taylora ženu hysterie dočasně zbavit.

Lékaři se tedy začali této léčbě poctivě věnovat. Taková celodenní stimulace pacientek je však poměrně náročná a vznik prvního vibrátoru se tak stal jen otázkou času.

Nakonec ho vynalezl koncem 19. století Mortimer Granville.

A co se nestalo?

Ženy postupně přestaly s hysterií navštěvovat lékaře a začaly si užívat domácí léčby. Lékaři ztratili svůj monopol na léčbu a vibrátory se najednou začaly objevovat v reklamách a staly se poměrně běžnou součástí každodenního života téměř každé dámy.

Samozřejmě nikoliv jako prostředek k sexuálnímu uspokojení, ale jako „osobní masážní zařízení“ či léčebná pomůcka, která ženám zajistí krásu, nádhernou figuru, zdraví i odpočinek.

Co se za vibrátorem skutečně skrývá však každá žena věděla stejně dobře, jako reklamní textaři, kteří k nákupu této pomůcky lákali.Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
14. května 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.

Doporučujeme i naše další projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  magazín Příroda.cz  —  sdílení PDF souborů DraGIF.cz