Naše projekty:   Obchod.Bejvávalo.cz  —  originální samolepky na stěnu Pieris.cz  —  magazín Příroda.cz  —  efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Hysterie a vibrátory na začátku 20. století

článek je inzerce, nejde o historický text
Ženy neprožívají sexuální touhy ani uspokojení. Jsou pouhými „masitými nádobami“, které slouží pro uspokojení mužské sexuální žádostivosti, nádobami na jejich semeno a děti. Jediné, co potřebují k uspokojení své erotické stránky je právě mužská ejakulace.

Přesně s tímto názorem žila evropská společnost ještě na začátku 20. století. Sexuální uspokojení žen se nepovažovalo jen za přísné tabu, ale rovnou za něco v podstatě neexistujícího. Tento názor byl ve společnosti natolik zakořeněn, že mu věřila i většina žen.

Elektrický vibrátor přesto existoval už od 19. století. Že to zní trochu jako protimluv – na jednu stranu ženskou sexualitu potlačovat a ani v ni nevěřit a na druhou stranu se věnovat vynalezení pomůcky, která jim poslouží k dosažení orgasmu?

Ale kdepak, ten přece nemá se sexualitou vůbec nic společného. Alespoň podle tehdejší společnosti.

V roce 1859 totiž americký lékař George Taylor sepsal dokument o 75 stránkách, ve kterém se věnoval možným příčinám ženské hysterie. Kromě nervových poruch lékař zjistil, že jednou z možných léčeb je manuální stimulace ženských pohlavních orgánů, která vede k tzv. paroxysmu neboli léčivému záchvatu – protože orgasmu ženy přece nedosahovaly. Tento paroxysmus měl podle Taylora ženu hysterie dočasně zbavit.

Lékaři se tedy začali této léčbě poctivě věnovat. Taková celodenní stimulace pacientek je však poměrně náročná a vznik prvního vibrátoru se tak stal jen otázkou času.

Nakonec ho vynalezl koncem 19. století Mortimer Granville.

A co se nestalo?

Ženy postupně přestaly s hysterií navštěvovat lékaře a začaly si užívat domácí léčby. Lékaři ztratili svůj monopol na léčbu a vibrátory se najednou začaly objevovat v reklamách a staly se poměrně běžnou součástí každodenního života téměř každé dámy.

Samozřejmě nikoliv jako prostředek k sexuálnímu uspokojení, ale jako „osobní masážní zařízení“ či léčebná pomůcka, která ženám zajistí krásu, nádhernou figuru, zdraví i odpočinek.

Co se za vibrátorem skutečně skrývá však každá žena věděla stejně dobře, jako reklamní textaři, kteří k nákupu této pomůcky lákali.
Článek není historický text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.


datum vydání:
14. května 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.