Jak by měla vypadat letadla inspirovaná letem ptáků

původně vyšlo: Epocha 1912, autor Š.
Jaký je rozdíl mezi letem různých druhů ptáků a způsobem, jak jsou konstruovaná letadla? To vám popíše článek z roku 1912.


Poměr ptačích křidel a svalů.

Ve všech dosud konaných badáních ptačího letu majících za úkol odvodit poučky užitečné pro aeronautiku, byla srovnávána absolutní váha ptáka s absolutní plochou jeho křidel.

Professor pařížské Sorbonny, zoolog Houssaye, míní, že toto srovnání je mathematicky i prakticky nesprávné, a nemůže ukazovati správné prvky letového mechanismu.

Podle něho je nutno obraceti zřetel především na váhu svalů táhnoucích křídla dolů, neboť jich váha je v přímém poměru s jejich hnací schopností.

Pozoroval prakticky, že křidlo ptáka pracuje silně na snížení a téměř nic na rozpjetí. Proto místo aby zaváděl do počtu absolutní váhu, počítá s váhou relativní vypočítanou jistým empirickým vzorcem.

Vycházeje z tohoto principu vyšetřil spolu s prof. A. Magnan-em poměrnou váhu zmíněných svalů a relativní plochy křidel u velkého počtu ptáků provozujících let plachtový i veslový. V obou případech zjistil, že velkým svalům odpovídá malý povrch křidel, a naopak. U káněte, ptáka létajícího letem plachtovým, činí váha zmíněných svalů — tedy váha motoru — asi 120 g na 1 kg absolutní váhy, a plochu křidel 24 dm². U korotve mající let veslový váží „motor“ 280 g na 1 kg a plochu křidel zredukovanou na 7 dm². U kachny pak 200 g a 8 dm².

Je tudiž jakýmsi přestupkem proti zákonům přirozeného letu, zvětšují-li se u aeroplanu současně i síla motoru i rozsah ploch.

Naopak zdá se, že malé aeroplany s mocným motorem vyplňují pro plachtový let pomínky, které shrnují ptáci pro let veslový.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1912, autor Š.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
7. května 2019


Diskuze k článku „Jak by měla vypadat letadla inspirovaná letem ptáků“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2023 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.