Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Jak fungovalo takzvané mizející dělo, určené pro obranu amerických přístavů

původně vyšlo: Epocha 1902, autor — r.
V době hrozící války je nezbytné mít možnost bránit své přístavy před nepřátelským loďstvem. Zajímavě řešené obrany amerických přístavů vám popíše článek z roku 1902.


Sklopná děla

Sklopná děla — nebo přesně dle anglického »disappearing guns« — děla, jež mohou zmizeti — jsou nový obranný prostředek, jímž se nyní vyzbrojují přístavy Severoamerické Unie.

Starší konstrukce toho druhu bylo dělo kapitána Gordona z roku 1893, avšak mnohem těžkopádnější než sklopná děla nynější provedená dle patentu Buffington Crozier-ova.

Hlaveň Crozierova děla je totiž umístěna v ložiskách, která se nenalézají přímo na pevné lafettě, nýbrž, jak vidno z obrázku, na dvou svislých dvojitých pákách, nohách.

Po výstřelu sklesne pak dělo samo do sklopené polohy, v níž se nabíjí, při čemž brzdu tvoří vzduchový válec, jenž tímto pohybem děla stlačuje v sobě vzduch; tlak tento se opět užije na vyzvednutí nabité hlavně do polohy hořejší, v níž se dělo vypaluje.

Výhoda této konstrukce — upotřebitelné ovšem jen pro pevnostní dělostřelectvo — spočívá v tom, že sklopením děla po výstřelu zmizí nepřátelské palbě vhodný terč, tvořený jinak snadno viditelnou hlavní dělovou i obsluhujícím mužstvem.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1902, autor — r.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
26. dubna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Fotoarchiv

Debata k článku Jak fungovalo takzvané mizející dělo, určené pro obranu amerických přístavů


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: