Vzpora na ruském křižníku Potěmkin pohledem dobového tisku

rubrika: historické články / válka, zbraně a vojenství, původně vyšlo: Besedy lidu 1905, autor neuveden.
Vzpoura na křižníku Potěmkin se dodnes pokládá za jeden z počátků pozdější bolševické revoluce v Rusku. Přečtěte si, jak tuto dramatickou událost popisoval náš tisk v roce 1905.
Následující text pochází z roku 1905

K událostem oděsským.

Největší rozruch v poslední době mezi všemi zprávami o bouřích na Rusi vzbudila zvěst o vzbouření na válečné lodi Potěmkin, největším to válečném korábu ruského loďstva na moři Černém.

Dle jedné zprávy byla vzpoura na lodi té dlouho připravována, dle druhé vybuchla na ráz tím, že jeden z důstojníků korábů zastřelil námořníka Omelčuka, jenž si stěžoval na špatný pokrm, shnilé maso, jež bylo mužstvu vydáno.

Pravda je asi uprostřed —agitace socialistická nebo anarchistická připravovala se dlouho k činu, ale právě proto bylo povinností představených vyvarovati se všeho, co by podnět k nespokojenosti mohlo zavdati. A to se vymstilo strašlivým způsobem.

Posádka korábu se vzbouřila, povraždila důstojníky a zmocnila se úplně korábu; lid ve městě Oděsse přidal se k nim a jal se město pleniti a pustošiti; zapálil arsenály a císařské stavby v přístavě, i nastalo krveprolití takové, že na tisíce lidí v něm s obojí strany padlo. Loď Potěmkin odplula z přístavu a bloudila po Černém moři, šíříc všady strach a hrůzu, až posléze v rumunském přístavním městě Konstancie byla nucena úřadům rumunským se vzdáti.

Město Oděssa jest nejdůležitějším přístavem ruským na moři Černém; jméno pochází od starobylého města řeckého Odessos, které na blízku leželo. Obyvatelů má přes 400.000. Velkolepý, moderně zařízený přístav umožňuje rozsáhlý obchod námořní, hlavně obilím, pročež se nazývá Oděssa i »pšeničným městem«.

Dnes již soupeří Oděssa námořním obchodem svým s Petrohradem, ba vývozem svým jej předčí. Lodí, jež k přístavu oděsskému náležejí, jest celkem na 800, parníků i plachetních. A na tisíce jich přibude odjinud. Vedle toho sídlí zde i hojný průmysl — přes 450 podniků, jež zaměstnávají na 25.000 dělníků.

Škoda natropená posledními bouřemi obnáší na 500 millionů a nebude ovšem tak hned odčiněna. Podnebí je nestálé, ale celkem mírné, to a koupele v limánech oděsských a lázních bahenních láká sem ročně i tisíce návštěvníků; a k tomu přispívá ještě pohled na přístav a moře, překrásný, svého druhu jediný.

Město Oděssa stojí teprve přes 100 let — založeno bylo od carevny Kateřiny 11., která chtěla rozšířiti obchod ruský na Černém moři. Dnes je Oděssa jak úředním, tak obchodním střediskem celé jižní Rusi. I tím je Oděssa památná, že zde zasedala r. 1863 první ruská duma — obecní rada.


Původní zdroj historického článku:
Besedy lidu 1905, autor neuveden.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. dubna 2019


Diskuze k článku „Vzpora na ruském křižníku Potěmkin pohledem dobového tisku“



 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.