Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Výstavba nových arkád na vyšehradském hřbitově

původně vyšlo: Besedy lidu 1905, autor neuveden.
Se stavebními úpravami pražského hřbitova na Vyšehradě vás seznámí článek z roku 1905.


Arkády na hřbitově vyšehradském.

Arkádami sluje ve stavitelství každý oblouk, rozepjatý nad sloupy nebo pilíři, zvláště pak delší řada oblouků, kterými lze buď napříč procházeti nebo které tvoří klenutou chodbu čili podloubí.

Arkády ve vlastním slova smyslu vytvořil teprve středověk; nejkrásnější příklad jich máme v arkádách při letohrádku královny Anny čili Belveder v Praze.

Arkády na hřbitově vyšehradském, zděné, stropem přikryté chodby, na předku zcela otevřené, tvoří zvlášt nost hřbitova toho a jsou opravdovou jeho ozdobou; zhotoveny s velikým nákladem a uměleckým vkusem, stávají se hledanou schránou nejnádhernějších hrobek.

Zde mezi jinými jest také hrob vůdce národa, Frant. Lad. Riegra. Arkády táhnou se po severním a severozápadním obvodu hřbitova a mají býti postupně rozšířeny tak, aby v budoucnu celý hřbitov byl jimi olemován.

Rada král. hlavního města Prahy, jakožto majetnice hřbitova, dala před nedávnem k tomu svolení, a tak nabude snad za nedlouho hřbitov vyšehradský rázu monumentálního, od ostatních hřbitovů zcela odlišného.


Původní zdroj historického článku:
Besedy lidu 1905, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. dubna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Výstavba nových arkád na vyšehradském hřbitově


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: