Bejvávalo.cz

nejnavštěvovanější český server věnovaný historii

Válka mezi Ruskem a Tureckem

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
Jak probíhala takzvaná Krymská válka mezi Ruskem a Tureckem a jaký měl konec tohoto konfliktu vliv na osud celé Evropy? S tím vás seznámí článek z roku 1904.


Porážka tureckého loďstva ruským u přístavu Sinope v Malé Asii za války Krymské.

Veliká, pro Rusko zvláště památná a co do důsledků dosud zcela neodčiněná válka tak zv. krymská vstupuje nyní do stadia padesátiletého jubilea a bude zajisté v celém světě poznovu horlivě komentována.

Průběh její jest znám: Rusko, vypověděvši válku »chorému muži«, Turecku, ocitlo se náhle před trudnou okolností, že s Tureckem spojila se Anglie i Francie — Prusko a Rakousko že zachovalo sice neutralitu, ale nikoliv na prospěch Ruska, a že Rusové přes počátečný zdar válečný a vítězství námořní u Sinope, kde dne 30. listopadu r. 1853 ruský admirál Nachymov porazil turecké loďstvo pod Osmanem pašou, při čemž několik tureckých korábů a na 4000 tureckých námořníků vzalo za své, nuceno bylo vykliditi turecké území a soustřediti síly své na Krym, kde o osudu Ruska dobytím Sevastopole po dlouhém a heroickém odporu rozhodnuto.

Vinu tohoto velikého nezdaru ruského měla při ohromné přesile nepřátelské nedostatečná organisace ruská — ruská byrokracie nanejvýš vyděračná, která místo pořádných dodávek vojenských pouze svoje kapsy cpala, ukázala se zase v celé své ohyzdné nahotě!...

Konečný osud Ruska a Turecka dovršen v míru tak zvaném pařížském; přední následek války krymské byl, že převaha Ruska v Evropě byla zlomena a na místo ní nastoupil vliv císaře francouzského, Napoleona III.

Politicko-právní stav její, jímž Rusko zatlačeno z přímého protektorství nad Slovany tureckými, ukončen ovšem novou válkou rusko-tureckou r. 1877—78 a mírem svatoštěpánským a berlínským.


Původní zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. dubna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Nabízíme v eshopu
Obchod.Bejvávalo.cz
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2021 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2011 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.