Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Válka mezi Ruskem a Tureckem

původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.
Jak probíhala takzvaná Krymská válka mezi Ruskem a Tureckem a jaký měl konec tohoto konfliktu vliv na osud celé Evropy? S tím vás seznámí článek z roku 1904.


Porážka tureckého loďstva ruským u přístavu Sinope v Malé Asii za války Krymské.

Veliká, pro Rusko zvláště památná a co do důsledků dosud zcela neodčiněná válka tak zv. krymská vstupuje nyní do stadia padesátiletého jubilea a bude zajisté v celém světě poznovu horlivě komentována.

Průběh její jest znám: Rusko, vypověděvši válku »chorému muži«, Turecku, ocitlo se náhle před trudnou okolností, že s Tureckem spojila se Anglie i Francie — Prusko a Rakousko že zachovalo sice neutralitu, ale nikoliv na prospěch Ruska, a že Rusové přes počátečný zdar válečný a vítězství námořní u Sinope, kde dne 30. listopadu r. 1853 ruský admirál Nachymov porazil turecké loďstvo pod Osmanem pašou, při čemž několik tureckých korábů a na 4000 tureckých námořníků vzalo za své, nuceno bylo vykliditi turecké území a soustřediti síly své na Krym, kde o osudu Ruska dobytím Sevastopole po dlouhém a heroickém odporu rozhodnuto.

Vinu tohoto velikého nezdaru ruského měla při ohromné přesile nepřátelské nedostatečná organisace ruská — ruská byrokracie nanejvýš vyděračná, která místo pořádných dodávek vojenských pouze svoje kapsy cpala, ukázala se zase v celé své ohyzdné nahotě!...

Konečný osud Ruska a Turecka dovršen v míru tak zvaném pařížském; přední následek války krymské byl, že převaha Ruska v Evropě byla zlomena a na místo ní nastoupil vliv císaře francouzského, Napoleona III.

Politicko-právní stav její, jímž Rusko zatlačeno z přímého protektorství nad Slovany tureckými, ukončen ovšem novou válkou rusko-tureckou r. 1877—78 a mírem svatoštěpánským a berlínským.zdroj historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. dubna 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Válka mezi Ruskem a Tureckem


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: