Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Proč nedávat nemluvňatům a malým dětem kouřit tabák
původně vyšlo: Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.

Může se to zdát jako nesmysl, ale v historii se skutečně objevil zvyk nechávat už nejmenší děti kouřit tabák. Kde se to odehrávalo a jaké tragické následky to na celou populaci mělo, s tím vás seznámí článek z roku 1904.


Historie u Jakutů

Dle zpráv cestovatelů začíná mezi Jakuty, obyvateli severní Sibiře, neobyčejně řáditi hysterie.

Jako příčinu udávají lékaři požívání lihovin od útlého věku, ale zvláště kouření tabáku. Jest známo, že u Jakutů vešlo ve zvyk dávati dýmku do úst i nemluvňatům.

Jakuti považují kouření za znamenitý prostředek proti hladu a z téže příčiny navykají mu děti již v době kojení.

Jelikož zavedenému zlozvyku při nízké úrovni intelligence a vzdělanosti tohoto národa nelze ani takořka čeliti, upozorňují badatelé, že v řadě národů, které padly a vymřely či vymírají jako obět šířící se »civilisace«, došlo nyní na Jakuty.

Na co nestačila u Jakutů kořalka, jako na př. u Indiánů a Eskymáků, to dokoná tabák . . . Smutné vysvědčení šířící se kultuře a vzdělanosti.původ historického článku:
Illustrovaný svět 1904, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
11. dubna 2019Debata k článku 'Proč nedávat nemluvňatům a malým dětem kouřit tabák'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.