Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Vtipálek, kterého nezastavila ani vlastní smrt

původně vyšlo: Dennice novověku 1910, autor neuveden.
Někteří lidé nepřichází o smysl pro humor a schopnost dělat černé vtípky ani na smrtelné posteli. Jeden takový případ vám ukáže článek z roku 1910.


Zvláštní humor na smrtelné posteli.

Na jménu šibalského šprýmaře nezáleží, ostatně už je pochován a o mrtvých má se vlastně jen dobré mluviti.

Čin jeho, provedený na smrtelném loži, byl patrně důkladně projednán u okresního soudu a tam bylo úředně zjištěno, že bylo provedeno šibalství -— jakého tu skutečně dosud nebylo.

Na smrtelném loži ležel občan, který věděl, že v tomto slzavém údolí už dlouho nevydrží. Vyrozuměl o tomto svém stavu ošetřovatelku s přáním, aby mu zaopatřila zřízence pohřebního ústavu, s nímž by vyjednal vypravení pohřbu. Zřízenci přišli a sice čtyři najednou.

K jednomu z nich měl umírající občan důvěru, ponechal jej tedy u sebe a ostatním kázal odejiti. Tomu čtvrtému vykládal, že už dlouho živ nebude a že sám sobě chce opatřiti velmi pěkný pohřeb.

Aby zástupce pohřebního ústavu měl důvěru, ukázal mu umírající vkladní knížku spořitelny — ale jen dle desek, do vnitřku nahlédnouti mu nedal. Podotkl, že má dosti peněz, aby si nádherný pohřeb dal vypravit.

Potom prohlížel jednotlivé třídy a poplatky pohřební a rozhodl se pro vypravení pohřbu dle první třídy nákladem. 300 korun. “Obchod” byl uzavřen a nemocný skutečně za několik dnů zemřel. Byl mu vypraven nádherný pohřeb, bylo mnoho kněží, mnoho svící, mnoho oficiantů, nádherný katafalk, dvojí stráž u vchodu do kostela, stráž u katafalku atd.

A když nebožtík byl pochován a pohřební ústav domáhal se zaplacení, zjistilo se, že nebožtík — neměl peněz. Ve vkladní knížce spořitelny bylo uloženo pouze několik korunek.zdroj historického článku:
Dennice novověku 1910, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Vtipálek, kterého nezastavila ani vlastní smrt


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: