Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Vtipálek, kterého nezastavila ani vlastní smrt
původně vyšlo: Dennice novověku 1910, autor neuveden.

Někteří lidé nepřichází o smysl pro humor a schopnost dělat černé vtípky ani na smrtelné posteli. Jeden takový případ vám ukáže článek z roku 1910.


Zvláštní humor na smrtelné posteli.

Na jménu šibalského šprýmaře nezáleží, ostatně už je pochován a o mrtvých má se vlastně jen dobré mluviti.

Čin jeho, provedený na smrtelném loži, byl patrně důkladně projednán u okresního soudu a tam bylo úředně zjištěno, že bylo provedeno šibalství -— jakého tu skutečně dosud nebylo.

Na smrtelném loži ležel občan, který věděl, že v tomto slzavém údolí už dlouho nevydrží. Vyrozuměl o tomto svém stavu ošetřovatelku s přáním, aby mu zaopatřila zřízence pohřebního ústavu, s nímž by vyjednal vypravení pohřbu. Zřízenci přišli a sice čtyři najednou.

K jednomu z nich měl umírající občan důvěru, ponechal jej tedy u sebe a ostatním kázal odejiti. Tomu čtvrtému vykládal, že už dlouho živ nebude a že sám sobě chce opatřiti velmi pěkný pohřeb.

Aby zástupce pohřebního ústavu měl důvěru, ukázal mu umírající vkladní knížku spořitelny — ale jen dle desek, do vnitřku nahlédnouti mu nedal. Podotkl, že má dosti peněz, aby si nádherný pohřeb dal vypravit.

Potom prohlížel jednotlivé třídy a poplatky pohřební a rozhodl se pro vypravení pohřbu dle první třídy nákladem. 300 korun. “Obchod” byl uzavřen a nemocný skutečně za několik dnů zemřel. Byl mu vypraven nádherný pohřeb, bylo mnoho kněží, mnoho svící, mnoho oficiantů, nádherný katafalk, dvojí stráž u vchodu do kostela, stráž u katafalku atd.

A když nebožtík byl pochován a pohřební ústav domáhal se zaplacení, zjistilo se, že nebožtík — neměl peněz. Ve vkladní knížce spořitelny bylo uloženo pouze několik korunek.původ historického článku:
Dennice novověku 1910, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
25. března 2019Debata k článku 'Vtipálek, kterého nezastavila ani vlastní smrt'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.