Originální teleskopický hasičský vůz

rubrika: historické články / automobily a motocykly, původně vyšlo: Epocha 1904, autor — r.
Záchrana osob z hořících vysokých patrových budov je vážný problém, který trápí hasiče do dnes. Článek z roku 1904 popisuje speciální anglický hasičský vůz, který měl tento problém originálním způsobem řešit.
Následující text pochází z roku 1904

Nový záchranný žebřík požární,

jejž vynalezl Angličan Jetley, a jehož vyobrazení dnes přinášíme, honosí se mnohými přednostmi oproti podobným přístrojům starším a nalezne zajisté ve službách hasičství hojného rozšíření.

Záchranný žebřík, jak je znázorněn na našem obrázku připravený k užití před hořícím domem, podobá se věži zhotovené z tenkých ocelových trubek, opatřené žebříky a rozdělené v patra asi po 4 m, dle rozměrů poschodí obytných domů. Přístroj je namontován na motorovém voze, s nímž možno dle potřeby co nejrychleji se dostavit na místo požáru. Nový tento přístroj má však nejen za účel rychlou záchranu obyvatel ohroženého domu, nýbrž umožňuje i vlastní hasicí službu tím, že obsluhující jej mužstvo může s výše polévat vodou střechy hořících domů.

Vynálezce záchranného žebříku rozřešil znamenitě problém dopravy tohoto kolosa zřídiv žebřík skládací teleskopicky (po způsobu dalekohledu), aby mohl býti v okamžiku připraven k užití a zase složen. Tak, jak se nám jeví na obrázku, dopravuje se složený na místo požáru. Zde stačí několik pohybů pákami, aby byl žebřík vztýčen; jednotlivá patra se rozloží a žebříky a hadice jsou připraveny.

Není pochyby, že se využitím tohoto vynálezu při požárech vysokých domů — připomeňme si katastrofu, která se přihodila před nedávnem při požáru velkého obchodního domu v Budapešti — může zameziti v budoucnosti mnohé neštěstí.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1904, autor — r.


témata článku:
datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. srpna 2017


Diskuze k článku „Originální teleskopický hasičský vůz“ 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu.

Námi vydávané historické texty, fotografie a obrázky pocházejí z právně volných zdrojů.

Upozorňujeme, že na naši digitalizaci historických zdrojů a kolorování fotografií se již autorská ochrana vztahuje!
Pokud od nás chcete nějaký obsah přebírat, tak nás prosím nejdříve kontaktujte pro domluvení podmínek. Děkujeme za pochopení.

© 2011 - 2024 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je již od počátů svého fungování v roce 2011 provozován
na originálním redakčním systému z dílny Perpetum web design.