Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Originální teleskopický hasičský vůz
původně vyšlo: Epocha 1904, autor — r.

Záchrana osob z hořících vysokých patrových budov je vážný problém, který trápí hasiče do dnes. Článek z roku 1904 popisuje speciální anglický hasičský vůz, který měl tento problém originálním způsobem řešit.


Nový záchranný žebřík požární,

jejž vynalezl Angličan Jetley, a jehož vyobrazení dnes přinášíme, honosí se mnohými přednostmi oproti podobným přístrojům starším a nalezne zajisté ve službách hasičství hojného rozšíření.

Záchranný žebřík, jak je znázorněn na našem obrázku připravený k užití před hořícím domem, podobá se věži zhotovené z tenkých ocelových trubek, opatřené žebříky a rozdělené v patra asi po 4 m, dle rozměrů poschodí obytných domů. Přístroj je namontován na motorovém voze, s nímž možno dle potřeby co nejrychleji se dostavit na místo požáru. Nový tento přístroj má však nejen za účel rychlou záchranu obyvatel ohroženého domu, nýbrž umožňuje i vlastní hasicí službu tím, že obsluhující jej mužstvo může s výše polévat vodou střechy hořících domů.

Vynálezce záchranného žebříku rozřešil znamenitě problém dopravy tohoto kolosa zřídiv žebřík skládací teleskopicky (po způsobu dalekohledu), aby mohl býti v okamžiku připraven k užití a zase složen. Tak, jak se nám jeví na obrázku, dopravuje se složený na místo požáru. Zde stačí několik pohybů pákami, aby byl žebřík vztýčen; jednotlivá patra se rozloží a žebříky a hadice jsou připraveny.

Není pochyby, že se využitím tohoto vynálezu při požárech vysokých domů — připomeňme si katastrofu, která se přihodila před nedávnem při požáru velkého obchodního domu v Budapešti — může zameziti v budoucnosti mnohé neštěstí.zdroj historického článku:
Epocha 1904, autor — r.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. srpna 2017

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým může oslovit statisíce našich čtenářů.Debata k článku 'Originální teleskopický hasičský vůz '
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.