Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Originální teleskopický hasičský vůz

původně vyšlo: Epocha 1904, autor — r.
Záchrana osob z hořících vysokých patrových budov je vážný problém, který trápí hasiče do dnes. Článek z roku 1904 popisuje speciální anglický hasičský vůz, který měl tento problém originálním způsobem řešit.


Nový záchranný žebřík požární,

jejž vynalezl Angličan Jetley, a jehož vyobrazení dnes přinášíme, honosí se mnohými přednostmi oproti podobným přístrojům starším a nalezne zajisté ve službách hasičství hojného rozšíření.

Záchranný žebřík, jak je znázorněn na našem obrázku připravený k užití před hořícím domem, podobá se věži zhotovené z tenkých ocelových trubek, opatřené žebříky a rozdělené v patra asi po 4 m, dle rozměrů poschodí obytných domů. Přístroj je namontován na motorovém voze, s nímž možno dle potřeby co nejrychleji se dostavit na místo požáru. Nový tento přístroj má však nejen za účel rychlou záchranu obyvatel ohroženého domu, nýbrž umožňuje i vlastní hasicí službu tím, že obsluhující jej mužstvo může s výše polévat vodou střechy hořících domů.

Vynálezce záchranného žebříku rozřešil znamenitě problém dopravy tohoto kolosa zřídiv žebřík skládací teleskopicky (po způsobu dalekohledu), aby mohl býti v okamžiku připraven k užití a zase složen. Tak, jak se nám jeví na obrázku, dopravuje se složený na místo požáru. Zde stačí několik pohybů pákami, aby byl žebřík vztýčen; jednotlivá patra se rozloží a žebříky a hadice jsou připraveny.

Není pochyby, že se využitím tohoto vynálezu při požárech vysokých domů — připomeňme si katastrofu, která se přihodila před nedávnem při požáru velkého obchodního domu v Budapešti — může zameziti v budoucnosti mnohé neštěstí.


Původní zdroj historického článku:
Epocha 1904, autor — r.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
22. srpna 2017


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Kolorované snímky

Debata k článku Originální teleskopický hasičský vůz


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: