Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Miliony ptáků, kteří zaplatili životem za módu zdobení dámských klobouků peřím

původně vyšlo: Česká hospodyně 1909, autor neuveden.
Říká se, že móda si žádá oběti. Nemusí jít ale jen o nošení nepohodlného oblečení nebo bot, někdy to jsou skutečné oběti na životech. Článek z roku 1909 vám vypočítá děsivé množství ptáků, kteří tehdy museli přijít o život kvůli módě ptačích per na kloboucích.


Ptáci na dámských kloboucích.

Vždy znovu a znovu opětují se stesky — a dojista oprávněné — na krutost mody, která vyžaduje pro ozdobu damských klobouků rok co rok nesmírné množství obětí mezi ptactvem.

Cifry, které čas od času v té příčině se sdělují, jsou s to vzbudili ustrnutí.

Pařížské modistky zpracují k účelům ozdob na dámské klobouky ročně až 40 000 mořských vlaštovek a racků. Jistý londýnský obchodník prodal za jediný loňský rok 32.000 kolibříků, 80.000 rozmanitých ptáků mořských a 800000 párů křídel nejrůznějších druhů.

Možno s určitostí tvrditi, že roční počet ptáků, utracovaných jen k účelům nesmyslné mody, v níž si „civilisované“ dámy libují, páčí se na 300 milionů kusů.

Následek toho jeví se však již nyní měrou příšernou: jsou země, v nichž jednotlivé druhy ptactva — a to někdy i nemálo vzácného — úplně vymizely; tak jest tomu s divokou kachnou na Labradoru, divokým holubem v Mauriciu, špačkem v Reunionu a pod.

Lidstvo budoucích věků bude žasnouti nad tímto surovým ničením živočíšstva v „osvíceném a pokročilém“ našem století právě tak, jako žasneme my nad různými takřka nepochopitelnými zjevy ze středověku.


Původní zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1909, autor neuveden.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
28. července 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Debata k článku Miliony ptáků, kteří zaplatili životem za módu zdobení dámských klobouků peřím


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2020 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: