Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Cena, kterou v době války stát denně zaplatí za každého vojáka
původně vyšlo: Česká hospodyně 1909, autor neuveden.

Válka je velmi drahý způsob řešení konfliktů. Článek z roku 1909 vám ukáže zajímavý výpočet, kolik v té době platilo za každého vojáka ve válce Německo, Rusko a Japonsko.


Co stojí válka?

Odborný vídeňský list o tom píše: Válka německo francouzská v roce 1870—71 trvala 305 dnů a stála Německo dvě miliardy korun, čili každý vojín denně 6,7 korun.

V obnosu tom nejsou započteny dávky v přírodninách, které německé vojsko v různých krajích Německa a Francie na obyvatelstvu vymáhalo, dále podpory rodinám záložníků ke službě vojenské povolaných, ani náklady, jakých vyžádalo nové vyzbrojení vojska po válce, platy ve vojně zmrzačeným, vdovám a sirotkům po obětech války, škody a ztráty na majetku soukromníků a pod.

Tyto ve dvou miliardách hořejších nezapočtené náklady Německa na válku s Francií vypočítal národohospodář Jakub Riesser na dalších 1356 mil. korun, takže dle jeho výpočtu stála zmíněná válka Německo 3180 mil. kor., čili každý vojín denně 10,40 kor.

Francii stála válka s německem v r. 1870—71 naproti tomu 1805 mil. kor. a válečnou náhradu 5000 mil. kor.

Poslední veliká válka rusko-japonská v roce 1904—1905 stála Rusko 3390 mil., Japonsko 2860 mil. korun. Na ruské straně každý vojín 6,10 kor., na japonské 2,5 kor.původ historického článku:
Česká hospodyně 1909, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. března 2019Debata k článku 'Cena, kterou v době války stát denně zaplatí za každého vojáka'
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.