Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Cena, kterou v době války stát denně zaplatí za každého vojáka

původně vyšlo: Česká hospodyně 1909, autor neuveden.
Válka je velmi drahý způsob řešení konfliktů. Článek z roku 1909 vám ukáže zajímavý výpočet, kolik v té době platilo za každého vojáka ve válce Německo, Rusko a Japonsko.


Co stojí válka?

Odborný vídeňský list o tom píše: Válka německo francouzská v roce 1870—71 trvala 305 dnů a stála Německo dvě miliardy korun, čili každý vojín denně 6,7 korun.

V obnosu tom nejsou započteny dávky v přírodninách, které německé vojsko v různých krajích Německa a Francie na obyvatelstvu vymáhalo, dále podpory rodinám záložníků ke službě vojenské povolaných, ani náklady, jakých vyžádalo nové vyzbrojení vojska po válce, platy ve vojně zmrzačeným, vdovám a sirotkům po obětech války, škody a ztráty na majetku soukromníků a pod.

Tyto ve dvou miliardách hořejších nezapočtené náklady Německa na válku s Francií vypočítal národohospodář Jakub Riesser na dalších 1356 mil. korun, takže dle jeho výpočtu stála zmíněná válka Německo 3180 mil. kor., čili každý vojín denně 10,40 kor.

Francii stála válka s německem v r. 1870—71 naproti tomu 1805 mil. kor. a válečnou náhradu 5000 mil. kor.

Poslední veliká válka rusko-japonská v roce 1904—1905 stála Rusko 3390 mil., Japonsko 2860 mil. korun. Na ruské straně každý vojín 6,10 kor., na japonské 2,5 kor.zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1909, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
21. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Cena, kterou v době války stát denně zaplatí za každého vojáka


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: