Naše projekty: originální samolepky na stěnu Pieris.czmagazín Příroda.czobchod s plastikovými modely Plastikáče.czefektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jak dámské spodní prádlo inspirovalo první vzduchoplavce k létání

původně vyšlo: Český hospodyně 1910, autor J. M.—r.
Říká se, že za vším lze najít ženu. Podle jedné z pověstí to platí i o začátcích balonového létání. Více se o tom dozvíte v historickém článku z roku 1910.


Ballon a — spodnička.

Manželka Montgolfierova měla kdysi jít na nějakou slavnost, za kterýmž účelem dávala do pořádku své prádlo.

Vypravši jednu sukni, pověsila ji nad silně ohřátou pánev. Horký vzduch proudící zespoda nadmul onu sukni, která byla nahoře svázána, a vznesl ji konečně až ku stropu. Nanejvýš udivena zavolala paní svého manžela, aby spatřil tento div.

Montgolfierovi prý hned napadla myšlenka, že by zjev ten bylo možno využit nějak prakticky, a výsledkem toho byl za nedlouho prvý ballon jím sestrojený, jenž vznášel se do výše nikoliv následkem náplně nějakým lehkým plynem, jak se to děje dnes, nýbrž pomocí ohřátého a tedy lehčího vzduchu, jenž se ohněm upraveným na loďce pod otevřeným dole ballonem udržoval horký.


Původní zdroj historického článku:
Český hospodyně 1910, autor J. M.—r.datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
20. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Novinka: kniha Bejvávalo

Kniha Bejvávalo Vám nabízí 111 zajímavých historických článků ze všech oborů, doplněných o původní fotografie, ilustrace, dobové reklamy a kreslené vtipy. K zakoupení v každém dobrém knihkupectví.

Kolorované snímky

Debata k článku Jak dámské spodní prádlo inspirovalo první vzduchoplavce k létání


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: