Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Proč muži vstupují do cizinecké legie

původně vyšlo: Česká hospodyně 1909, autor neuveden.
Francouzská cizinecká legie je dodnes legendární elitní jednotka francouzské armády, která už za dávných časů budila zájem lidí. Článek z roku 1909 vám přiblíží důvody, proč se někteří lidé do legií hlásili.


Tajnosti cizinecké legie.

Stejnoměrně, jako všecky národy a řeči je v cizinecké legii soustředěno různé stáří.

Vedle mladíka jde šedovlasý stařec. Každý muž z této legie ukrývá v sobě nějaké tajemství. Legionáři mají velmi těžkou, vysilující službu, v nezdravém podnebí a za to jejich strava je nedostatečná a na den berou asi 8 halířů.

Mnozí utekli se k cizinecké legii, aby zapoměli na ostatní svět, mnozí aby se skryli. Tak kdysi při malé šarvátce byl lékař setniny cizinecké legie zastřelen. Setník otázal se setniny, zda není v ní nějakého lékaře.

Čtyři muži ze setniny vystoupili. Čtyři byli lékaři a přec stali se obyčejnými vojíny cizinecké legie a sloužili za 8 halířů denně. Proč? Jaký osud zavedl je do legie? V Gerwille nebylo pitné vody. To činilo důstojnictvu legie velké starosti. Jistý kaprál se přihlásil.

Vypočítával, vypočítával, až ustanovil bod, kde má se kopati. Kopáno a přišlo se na pramen vody. Kaprál byl bývalý důstojník rakouského ženijního sboru. Jiný šedovlasý kaprál překvapoval důstojníky svými taktickými zkušenostmi. Každého večera musil důstojnictvu přednášeti.

Na nátlak svých představených posluchačů musil se konečně přiznati, že býval plukovníkem anglického vojska. A jiné a jiné případy mohli bychom popsati, jež se stanou u cizinecké legie v Africe.

Jaké poklesky a osudy přivedly nešťastníky k cizinecké legii? Kdož ví — největší počet legionářů béře s sebou své tajemství do hrobu.zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1909, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
24. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Proč muži vstupují do cizinecké legie


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: