Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Kravata - módní doplněk, který muži nosí už několik století

původně vyšlo: Česká hospodyně 1909, autor neuveden.
Pánská móda se na rozdíl od dámské módy příliš nemění. Zajímá vás, jak dlouho už muži nosí kravatu? Prozradí vám to článek z roku 1909.


Vznik kravaty.

Není snad dnes člověka, který by neměl kravaty, aneb ji alespoň někdy nenosil, ale málokomu jest známo stáří a vznik této části oděvu.

Soudí se, že kravata ponejprv se vyskytla v roce 1636 u rakouské jízdy. Pod krátkou tunikou nosili tehdy charvátští husaři pásek z hrubého šedého plátna, který si ovinovali kol krku. Pásek ten nazýval se „cravata“ a časem přišlo jméno to i na jeho nositele.

Tak v 17. století vystrojen byl francouzský pluk úplně dle vzoru charvátských pluků, jež nalézali se ve službách francouzských a veškeré tyto pluky nazývány »royales cravates«.

V pozdější době přešlo jméno „cravate“ i do Italie, kde jménem tím označován byl šátek na krk. Z bitvy u Steinkirchu ve Flandřích v roce 1672 přivezl s sebou anglický jakýsi důstojník do své vlasti dlouhou, prýmky pokrytou stuhu, jež se dávala kol krku a volné její dva konce provlékly se výstřihem kabátu, zvlášť k tomu účelu zřízeným.

Od té doby prodělala kravata v rozličných tvarech dlouhou pouť po celém světě.zdroj historického článku:
Česká hospodyně 1909, autor neuveden.

datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. března 2019


 

Líbí se Vám naše původní historické články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.
Debata k článku Kravata - módní doplněk, který muži nosí už několik století


Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty: