Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   magazín Příroda.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

Kravata - módní doplněk, který muži nosí už několik století
původně vyšlo: Česká hospodyně 1909, autor neuveden.

Pánská móda se na rozdíl od dámské módy příliš nemění. Zajímá vás, jak dlouho už muži nosí kravatu? Prozradí vám to článek z roku 1909.


Vznik kravaty.

Není snad dnes člověka, který by neměl kravaty, aneb ji alespoň někdy nenosil, ale málokomu jest známo stáří a vznik této části oděvu.

Soudí se, že kravata ponejprv se vyskytla v roce 1636 u rakouské jízdy. Pod krátkou tunikou nosili tehdy charvátští husaři pásek z hrubého šedého plátna, který si ovinovali kol krku. Pásek ten nazýval se „cravata“ a časem přišlo jméno to i na jeho nositele.

Tak v 17. století vystrojen byl francouzský pluk úplně dle vzoru charvátských pluků, jež nalézali se ve službách francouzských a veškeré tyto pluky nazývány »royales cravates«.

V pozdější době přešlo jméno „cravate“ i do Italie, kde jménem tím označován byl šátek na krk. Z bitvy u Steinkirchu ve Flandřích v roce 1672 přivezl s sebou anglický jakýsi důstojník do své vlasti dlouhou, prýmky pokrytou stuhu, jež se dávala kol krku a volné její dva konce provlékly se výstřihem kabátu, zvlášť k tomu účelu zřízeným.

Od té doby prodělala kravata v rozličných tvarech dlouhou pouť po celém světě.původ historického článku:
Česká hospodyně 1909, autor neuveden.


datum digitalizace historického článku a zveřejnění na internetu:
18. března 2019Debata k článku 'Kravata - módní doplněk, který muži nosí už několik století'

Fotoarchiv
Všechny historické články jsou 100% reálné! Zveřejňujeme je tak, jak byly napsány v době původního vydání včetně původních obrázků.
V historických článcích nejsou prováděny žádné jazykové úpravy podle dnešního pravopisu ani opravovány původní překlepy.

Pokud chcete náš obsah převzít nebo máte zájem u nás zveřejnit svůj PR článek, tak nás prosím kontaktujte.

© 2011 - 2019 Bejvávalo.cz
ISSN 2570-690X

Magazín Bejvávalo.cz je soukromý projekt, provozováný zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.Naše další projekty:

Zajímavé odkazy: Webhosting

Chcete zde být také uvedeni? Kontaktujte nás.